به زودی بدون تعویض سیمکارت اپراتور همراه خود را تغییر دهید


به زودی بدون تعویض سیمکارت اپراتور همراه خود را تغییر دهید

به گزارش سرویس دانش و فناوری روز از نو , آيا به تازگي به محله اي جديد اسباب کشي کرده ايد؟ آيا در محله ي جديدتان با مشکل عدم آنتن دهي موبايل مواجه هستيد؟ آيا از بد روزگار آنتن دهي ساير اپراتورها در آن مرحله در حد بنز است و فقط اپراتوري که شما از آن بهره مي بريد مشکل دارد؟ آيا در اثر اين همه مشکل و لنگ ماندن کار و بارتان، به فکر تغيير اپراتور و گرفتن سيم کارتي جديد افتاده ايد؟ آيا براي خريد اين سيم کارت جديد جيب مبارکتان خالي است و يا بدتر از آن غصه ي اين را داريد که چگونه به تمامي دوستان و آشنايانتان اطلاع دهيد که از اين پس بايد با شماره ي جديدتان تماس بگيرند؟ آيا از خواندن اين همه “آيا” خسته شده ايد و منتظريد ببينيد که متن اصلي اين خبر کي آغاز مي شود؟! اگر جواب تمامي اين آيا ها مثبت است بايد گفت که هيچ نگران نباشيد چون به زودي قادر خواهيد بود از طريق بهره مند شدن از طرح ترابرد پذيري سيم کارت هاي همراه، بدون تعويض شماره تلفن يا سيمکارت خود، تنها اپراتور تلفن همراه تان را تغيير دهيد.

طرح ترابرد پذيري شماره‌ هاي همراه يا Mobile Number Portability اگر چه همچون ساير طرح هاي اجرايي در اين مرز و بوم از اسم دهان پر کن و عجيب و غريبي بهره مي برد، اما کارايي آن در نوع خود جالب به نظر مي رسد و با اجرايي شدن آن، اين امکان براي مشترکان اپراتورهاي فعال در کشور فراهم مي شود که بتوانند بدون تغيير دادن شماره ي تلفن همراه خود، اپراتور موبايل شان را تغيير دهند. به عنوان مثال اگر در محل سکونت جديد شما اپراتور ايرانسل آنتن دهي مناسبي نداشته باشد، شما مي تواند بدون اين که شماره تلفن خود را تغيير دهيد، از تعرفه يا خدمات شرکت همراه اول استفاده کنيد. البته اين تغيير اپراتور تنها مباحث مربوط به آنتن دهي را در بر نمي گيرد و اگر خدمات ساير اپراتورها برايتان جذابيت بيشتري داشته باشند نيز شما همچنان قادر به تغيير اپراتور خود خواهيد بود.

با اين حال براي جابجايي مشترکان مابين اپراتورهاي حاضر در عرصه ي موبايل محدوديت هايي در نظر گرفته شده تا آن ها نتوانند هر زمان که هوس کردند اپراتور خود را تغيير دهند! به عنوان مثال بر طبق اطلاعات موجود (که شايد بعدها تبصره و ماده اي به آن افزوده شود يا به کل تغيير کند!) مشترکان تنها از طريق پرداخت هزينه ‌هاي جابجايي بين دو شبکه و تنها دوبار در طول سال مي توانند عمل جابجايي مذکور را انجام دهند. ضمن آن که طي اين فرآيند، شما تنها مي توانيد بر روي اپراتور مقصدتان تنها همان سيم کارتي را داشته باشيد که در اپراتور مبدا از آن بهره مي برديد. به اين معني که دارندگان سيم کارت هاي اعتباري، پس از جابجايي نمي توانند بر روي اپراتور مقصد از سيم کارتي دائمي بهره ببرند و بالعکس. همچنين مشترکاني که علاقمند به انجام اين جابجايي هستند تنها سه ماه پس از فعال سازي سيم کارت خود مي توانند اين مهاجرت را انجام دهند و در اين ميان اپراتور مقصد نيز مي تواند به ازاي هر درخواست ترابرد شماره از سوي مشترکان و همچنين پس از تکميل عمليات ترابرد و برقرار سازي خدمات، مبلغي که از سوي کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات تعيين شده را به عنوان هزينه ي اين جابجايي از مشترکان دريافت کند. با اين حال به موجب اجرايي شدن اين طرح ديگر کاربران براي بهره گيري از خدمات مد نظر شان ملزم به تغيير سيم کارت خود يا خريد سيم کارت جديدي نخواهند بود و با حفظ سيم کارت و شماره تلفن فعلي خود هم مي توانند از خدمات اپراتور هاي ديگر استفاده کنند.

به زودی بدون تعویض سیمکارت اپراتور همراه خود را تغییر دهید

گفتني است که وعده ي اجرايي شدن طرح مذکور ابتدا سال گذشته بود که از سوي وزارت ارتباطات به کاربران داده شد. طرحي که پيش از اين قرار بود در طول يک بازه ي زماني ۱۸ ماهه و تا پايان سال جاري عملياتي شود و پس از اجراي طرح رومينگ ملي از ديگر طرح هايي باشد که تسهيلات مضاعفي را براي مشترکان فراهم کرده و در کنار آن رقابت اپراتورها در عرصه ارائه خدمات را نيز افزايش دهد. اما اين امر تا کنون که ميسر نشده و بايد ديد دقيقاً چه زماني کاربران مي توانند از خدمات ويژه ي آن بهره ببرند. جالب اين جاست که براي قطعي شدن اجراي طرح مذکور يکي از پيش شرط هايي که براي ورود اپراتورهاي اول و دوم به عرصه ي ارائه ي خدمات نسل سوم و چهارم يعني 3G و 4G در نظر گرفته شده بود، اين بود که اپراتورهاي فعال در عرصه ي موبايل براي دريافت پروانه ي فعاليت هاي مربوط به ارائه ي خدمات 3G و 4G ، ملزم به رعايت مواردي هستند که مهم ترينشان اجراي طرح ترابرد پذ يري بود. امري که به هيچ وجه از سوي اپراتورها رعايت نشد و آن ها بدون اجراي طرح ياد شده به عرصه ي خدمات 3G و 4G آمدند. شايد دليل اصلي طفره رفتن اپراتورها از اجراي اين طرح آن باشد که در حين فرآيند جابجايي مذکور، علاوه بر کاربر، اپراتور مقصد نيز مي بايست مبلغي را به سازمان تنظيم مقررات و همين طور اپراتور مبدا پرداخت کند. امري که شايد خوشايند اپراتورها نباشد و آن ها را مجاب کند که از اجراي اين طرح سر باز زنند (که تا کنون نيز زده اند). با اين حال اجرايي شدن طرح ترابرد پذيري مي تواند امکانات ويژه اي را در اختيار کاربران موبايل قرار دهد. امکاناتي که تا کنون در دسترسشان قرار نداشت و از برخي جهات مي تواند برايشان بسيار کاربردي باشد. حال بايد منتظر ماند و ديد که اين طرح بالاخره کي قرار است از روي کاغذ پا به عرصه ي وجود نهد و در عمل اجرا شود.

704 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 30, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب