20 مشکل رايج کاربران اندرويد همراه با راه حل


20 مشکل رايج کاربران اندرويد همراه با راه حل

سيستم‌عامل اندرويد امکانات بسيار زيادي دارد و افراد زيادي مشتاق استفاده از اين سيستم‌عامل جذاب هستند. در کنار اين امکانات، در برخي مواقع مشکلاتي هنگام استفاده از آن رخ ميدهد که باعث نارضايتي کاربران آن مي‌شود. خوشبختانه ۹۹ درصد اين مشکلات با انجام دادن چند گام ساده قابل حل مي‌باشد. در اين مقاله به بررسي ۲۰ مشکل رايج و راه‌هاي حل آن در اندرويد مي‌پردازيم.

اغلب مشکلات کاربران سيستم‌عامل اندرويد را مي‌توان تنها با چند گام ساده مرتفع ساخت و لذت کار با اندرويد را بيش از پيش ساخت. با زوميت و ارائه‌ي 20 راهکار براي حل 20 مورد از اين مشکلات همراه شويد.

۱. Google play store کار نمي کند
اگر در اجراي پلي‌استور با مشکل مواجه شديد، ممکن است يک حافظه‌ي پنهان خراب شده وجود داشته باشد. اکثر اوقات، با پاک کردن اين حافظه مشکل حل مي‌شود. براي اين کار به مسير settings/apps/all برويد .گوگل پلي استور را پيدا کنيد و wipe cache and data را بزنيد و بعدگوشي را ريستارت کنيد.

۲. فضا کافي نيست (insufficient space on device )

image
اندرويد معمولا يک فضاي ذخيره‌سازي ثابت را براي برنامه‌ها اختصاص مي‌دهد که کاربران نمي‌توانند آن را افزايش دهند. بنابراين گاهي اوقات ممکن است با وجود اينکه فضاي ذخيره‌سازي زيادي هم داشته باشيد با اين ارور مواجه شويد.
آسان‌ترين راه براي آزاد کردن فضا، حذف کردن برنامه هاست. با اين حال، اگر شما از برنامه‌هاي موزيک مانند برنامه Spotify استفاده مي کنيد شايد پيدا کردن محل ذخيره فايل‌هاي اين برنامه زياد آسان به نظر نرسد. سريعترين راه براي آزادسازي حافظه، استفاده برنامه‏‏‌هاي آزادسازي حافظه مانند CCleaner مي باشد. همچين اگر شما دوست داريد کل حافظه را به صورت بصري ببيند و بتوانيد به محل ذخيره و اندازه آنها دسترسي پيدا کنيد، مي توانيد از برنامه DiskUsage استفاده کنيد.

۳. پلي‌استور برنامه‏‏‌ها را دانلود نمي کند
گاهي اوقات گوگل‌پلي قادر به نصب برنامه‏‏‌ها نيست. در چنين مواقعي دو راه براي حل اين مشکل وجود دارد . اولين راه اين است که حافظه پنهان گوگل پلي (cache) را پاک کنيد(همانند روش بالا)، و راه ديگر اين است که تاريخچه‌ي پلي‌استور(clear history) را پاک کنيد.

۴. چگونه دوباره پلي‌استور را نصب کنيم
شما بدون روت هيچ وقت نمي توانيد گوگل پلي استور را حذف کنيد. بيشتر کاربراني که فکر مي کنند پلي‌استور را حذف کرده اند، در واقع فقط آن را غير فعال (disable) کرده‌اند. براي فعال‌سازي دوباره مي توانيد به مسير settings/apps/all برويد و دوباره آن را فعال (re-enable ) کنيد.

۵. چگونه مي توانم پلي‌استور را نصب کنم؟
برخي از گوشي هاي هوشمند ممکن است گوگل پلي‌استور بر رويشان نصب نباشد. بنابراين شما بايد آن را دانلود کرده و بر روي دستگاه نصب نمايد. اما قبل از نصب بايد به بخش تنظيمات رفته و در آنجا از قسمت security، تيک گزينه‌ي unknown sources را فعال نماييد. همچين شما مي توانيد پلي‌استور را از اينجا دانلود کنيد.

۶. به يک ورژن قديمي تر گوگل پلي استور نياز دارم
بعضي مواقع ورژن‌هاي جديد پلي‌استور بر روي دستگاه اندرويدي کار نمي کند. در چنين شرايطي شما مي توانيد از يک ورژن قديمي تر پلي‌استور استفاده کنيد که معمولا با يک جستجوي ساده در اينترنت مي توانيد ورژن هاي قديمي تر را پيدا کنيد.

۷. چگونه مي‌توانم حافظه‌ي دستگاه اندرويدي‌ام را زياد کنم
منظور از حافظه همان بخش RAM گوشي است. هر چه قدر که تعداد برنامه‌هاي روي گوشي کمتر باشد، سيستم‌عامل اندرويد بهتر و روان تر کار مي کند. برخي برنامه‌ها هر چند که شما آن را اجرا نکرده‌ايد، اما باز هم در پس‌زمينه اجرا مي‌شوند و فضاي رم را اشغال مي کنند. با اين توصيف، هرچه قدر که برنامه‌هاي کمتري نصب کنيد، حافظه رم بيشتري در اختيار خواهيد داشت. ساده ترين راه براي حل اين مشکل، حذف برنامه‌هاي غير ضروري است.

۸. رابط کاربري(UI) کار نمي کند
گاهي اوقات رابط کاربري گوشي کار نمي کند. اگر خاموش کردن دستگاه مشکل را حل نکرد، مي توانيد حافظه‌ي پنهان آن را پاک کنيد. براي پاک‌سازي به مسيرsettings/apps/all/ برويد، از سربرگ system UI ، all را انتخاب کنيد، سپس wipe cache را انتخاب کنيد.

۹. دانلودها کار نمي کنند
گاهي اوقات دانلودها (downloads) کار نمي کنند. اندرويد يک مديريت دانلود اختصاصي دارد که ممکن است حافظه پنهان آن آسيب ديده باشد. در اين صورت با پاک کردن حافظه پنهان آن، مي توانيد اين مشکل را برطرف کنيد. براي اين کار، به مسير settings/apps/all رفته و از سربرگ downloads ،all را انتخاب کنيد. سپس wipe cache را بزنيد و دستگاه را ريستارت کنيد.

۱۰. نمي توانم فايلهاي دانلود شده ام را پيدا کنم
در اندرويد يک پوشه ذخيره پيش‌فرض براي دانلود وجود دارد. براي اينکه آن را پيدا کنيد شما به يک مديريت فايل (file manager) نياز داريد. بعد از نصب آن با رفتن به مسير کارت حافظه يا حافظه خود گوشي مي‌توانيد آن را پيدا کنيد.

۱۱. ويديوهاي دانلود شده را نمي توانم پخش کنم
براي اين کار شما مي توانيد از VLC player يا MX player استفاده کنيد. اين دو اپليکيشن تقريبا همه فرمت‌هاي ويديويي را پشتيباني مي کنند. گاهي اوقات فيلم‌ها در يک فرمت اختصاصي پخش نمي شوند که در اين صورت هيچ راه حل واقعي براي اين مشکل وجود ندارد. اما مي توانيد دو کار را انجام دهيد؛ يا اينکه از يک پلير ديگر استفاده کنيد و يا اينکه فرمت آن ويديو را تغيير دهيد.

۱۲. من يک بدافزار نصب کردم
برخي از بازي‌ها يا برنامه‌هاي کرک شده، بدافزارهايي را درون خودشان دارند که با نصب آنها دستگاه شما آلوده مي‌شود. در اين موارد، تنها راه خلاص شدن از شر اين بدافزارها، حذف اين برنامه‌ها يا بازي‌هاي آلوده است. اما اگر نمي‌دانيد که کدام يک از برنامه‌هاي شما به بدافزار آلوده‌ شده است مي‌توانيد از آنتي ويروس استفاده کنيد. يکي از بهترين آنتي ويروس‌ها براي اندرويدlookout security & antivirus است. اين آنتي ويروس علاوه بر اينکه رايگان است، سبک بوده و مي‌تواند بسياري از بدافزارها را شناسايي کند.

۱۳. اينترنتم کار نمي کند
اغلب مشکلات اينترنت، به اين علت است که تنظيمات APN به درستي پيکربندي نشده است. اگر شما از MVNO براي دسترسي به اينترنت استفاده مي کنيد، احتمالا به تنظيم کردن يک VPN براي دسترسي به اينترنت نياز داريد. اگر تنظيمات اينترنت به درستي پيکربندي نشده است، شما بايد به صورت دستي آن را تنظيم کنيد.

۱۴. نمي‌توانم به شبکه واي‌فاي متصل شوم
در اين رابطه احتمال دارد که router به درستي کار نکند. بهترين کار در اين رابطه اين است که هم router و هم دستگاه را يک بار ريستارت کنيد و دوباره وصل شويد.

۱۵. چگونه مي‌توانم رمز عبور اندرويد را بشکنم
اگر براي حفاظت از گوشي، از پسورد استفاده ميکنيد و در حال حاضر آن پسورد را فراموش کرده‌ايد، مي‌توانيد از مسير bootloader و از طريق factory reset دوباره آن را بازيابي کنيد. در واقع Bootloader يک محيط preboot بر روي اندرويد است که به شما اين اجازه را مي‌دهد که سيستم‌عامل خود را دوباره بازسازي کنيد. براي اين کار اول نياز داريد که وارد مسير bootloader شويد. مسير هاي مختلفي بر روي دستگاه ها براي ورود به آن وجود دارد؛ اما در اغلب آنها مي‌توانيد از اين مسير استفاده کنيد:

اول گوشي را خاموش کنيد، بعد از با فشردن همزمان کليد + (يا افزايش volume) و کليد پاور (Power ) وارد بوت‌لودر شويد. پس از ورود به اين بخش، با انتخاب گزينه‌ي factory reset گوشي را ريست کرده و دوباره آن را ريستارت کنيد.

هشدار: اگر از يک رام سفارشي (custom) استفاده مي‌کنيد، اين کار را انجام ندهيد. ريست کردن دستگاه در چنين مواقعي، باعث غير قابل بوت (unbootable) دستگاه شما مي‌شود.

۱۶. دستگاه بر روي boot کار نمي کند
اگر گوشي شما بر روي بوت (boot) کار نکرد، از طريق مسير safe mode، مي‌توانيد اين مشکل را حل کنيد. Safe mode به کاربران اجازه مي‌دهد تا همه برنامه‌هايي که خودبخود اجرا مي‌شوند و باعث اختلال در عملکرد گوشي مي شوند را از کار بياندازد(disable). همچنين از Safe mode مي‌توانيد مواقعيﮐﻪ دستگاه اندرويدي ﺑﺼﻮرت مداوم ﻫﻨﮓ ﻣﯽﮐﻨﺪ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺼﺐ ﻧﺮﻡﺍﻓﺰﺍﺭﯼ ﺑﺎﻋﺚ ﺍﯾﺠﺎﺩ اختلال در ﮔﻮﺷﯽ مي‌شود نيز استفاده کنيد.ﺑﺮﺍﯼ ﻭﺭﻭﺩ ﺑﻪ ﺣﺎﻟﺖ Safe Mode، ﺗﻨﻬﺎ ﮐﺎﻓﯿﺴﺖ ﮐﻪ ﮐﻠﯿﺪ Power ﺭﺍ ﻧﮕﻪ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺗﺎ ﺑﺎ ﭘﻨﺠﺮﻩ ﺧﺎﻣﻮﺵ کردن دستگاه ﻣﻮﺍﺟﻪ ﺷﻮﯾﺪ. ﺣﺎﻝﮐﺎﻓﯿﺴﺖ ﮐﻪ ﺩﺳﺖ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺮ ﺭﻭﯼ Power Off ﻧﮕﻪ ﺩﺍﺭﯾﺪ ‏( ﺁﻥ ﺭﺍ ﺭﻫﺎ ﻧﮑﻨﯿﺪ‏) ﺗﺎ ﭘﯿﻐﺎﻡ ﺩﯾﮕري ﺑﺮﺍﯼ ﺷﻤﺎ ﻧﻤﺎﯾﺶ ﺩﺍﺩﻩ ﺷﻮﺩ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺷﻤﺎ ﺍﻋﻼﻡ ميﮐﻨﺪ ﺁﯾﺎ ﺗﻤﺎﯾﻞ ﺑﻪ ﻭﺭﻭﺩ ﺑﻪ Safe Mode ﺩﺍﺭﯾﺪ؟
زماني که وارد اين بخش شديد مي‌توانيد برنامه‌هايي را که به درستي کار نمي‌کنند را برداريد.

۱۷. گوشي من روشن نمي‌شود
در ابتدا برداشتن باتري را امتحان کنيد. اگر باتري را نمي‌توانيد برداريد دکمه پاور دستگاه را فشار دهيد و به مدت ۱۵ ثانيه نگه داريد. اگر اين راه هم موثر نبود دستگاه را به شارژر متصل کنيد و دوباره ۱۵ ثانيه ديگر نگه داريد و اگر باز هم موثر نبود پس نياز داريد تا آن را به يک مرکز خدمات براي تعمير ببريد.

۱۸. کارت حافظه توسط دستگاه خوانده نمي شود
اين مورد يکي از مشکلات رايج کاربران اندرويد است. در اين رابطه شما مي‌توانيد کارت حافظه را از طريق دستگاه فرمت کنيد. اين کار ممکن است بخشي از مشکلات کارت حافظه را برطرف کند. اگر قبلا اين کار را نکرده‌ايد ارزش امتحان کردن را دارد. براي فرمت کردن SD card به مسير settings/storage برويد.در اين مسير”format SD card ” را انتخاب کنيد و تمام.

۱۹. نمي‌توانم دستگاه را به کامپيوتر وصل کنم
دو روش براي وصل کردن گوشي به کامپيوتر وجود دارد :

استفاده از ( Android Debug Bridge(ADB و يا استفاده از(Media Transfer protocol(MTP . سيستم ADB به کاربران اندرويد اجازه مي دهد که با اين سيستم‌عامل بيشتر تعامل داشته باشند در حالي که MTP تنها اجازه مي‌دهد که به بخش‌هاي ‌خاصي دسترسي داشته باشيد.

همچنين براي آموزش وصل کردن مي توانيد اين مقاله را بخوانيد: چگونه يک تبلت اندرويدي را با USB به رايانه متصل کنيم

۲۰. ريست کردن
اگر مشکلات شما با هيچ از اين راهکارها برطرف نشد و يا اينکه نتوانستيد از کسي کمک بگيريد مي‌توانيد گزينه آخر يعني ريست (reset) را انتخاب کنيد. براي اين کار به مسير settings/ Backup & reset رفته و بعد گزينه reset را انتخاب کنيد.

20 مشکل رايج کاربران اندرويد همراه با راه حل

314 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 30, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب