قیمت اونس جهانی طلا به کمترین میزان طی 5 سال گذشته رسید


قیمت اونس جهانی طلا به کمترین میزان طی 5 سال گذشته رسید

چند روزی از درج خبر کاهش قیمت جهانی از اونس طلا نگذشته است که مجددا قیمت طلا با کاهشی رو به رو شده است .طلا در بازار جهاني تحت تاثير عواملي همچون افزايش ارزش دلار، بالا رفتن نرخ بهره بانکي در آمريکا و فروش فوري طلا توسط چين با سقوط حدود 26 دلاري به پايين ترين سطح قيمت از مارس 2010 رسيد.

به گزارش سرویس اقتصادی روز از نو , هر اونس طلا براي تحويل فوري در ابتداي معاملات روز جاري به رقم 1086 دلار کاهش يافت و سپس به قيمت1107 دلار صعود کرد. با اين حال در بازار نيويورک هر اونس طلا براي تحويل در اوت با 25.80 دلار يا 2.28 درصد کاهش به 1106 دلار رسيد.

طلا در بازار جهاني حداکثر 4.2 درصد کاهش يافته و به پايين‌ترين سطح در بيش از پنج سال گذشته نزول کرده است.

درحال حاضر بر اساس گزارش سايت اتحاديه طلا، هر اونس طلا به قيمت 1117 دلار معامله مي شود.

به گزارش فارس، ويکتور تيانپريا تحليلگر بانک اي‌ان‌زد در سنگاپور گفت، «بازار از نظر فني به شدت ضعيف به نظر مي‌رسد و بزرگ ترين خريدار طلا يعني چين، اکنون در حال فروش طلا است برخلاف اينکه در زمان کاهش قيمت به خريد بپردازد. اين دليل تضعيف قيمت‌هاست.» وي افزود، «اين شبيه اين است که يک نفر از کم بودن نقدينگي در حال حاضر سود استفاده کند. اندکي فروش احتکاري در حال انجام است. » چين در روز جمعه اعلام کرد که ذخاير طلاي اين کشور به نسبت آخرين زمان تعديل آن در بيش از 6 سال گذشته 57 درصد افزايش يافته است.

اين فلز ارزشمند تحت تاثير دورنماي افزايش نرخهاي بهره بانکي در آمريکا و پس از اينکه چين اعلام کرد ميزان ذخاير طلايش کمتر از ميزان مورد تصور تحليلگران است، براي ششمين روز متوالي کاهش يافت. چين هفته گذشته اعلام کرد ميزان ذخاير طلايش حدود 1658 تن است که کمتر از ميزان مورد برآورد معامله گراني مانند شرکت گولد کور و شارپس پيکسلي بود و طلا در حال حاضر 1.65 درصد از کل ذخاير خارجي اين کشور را در مقايسه با 1.8 درصد در ژوئن سال 2009 تشکيل مي‌دهد.

قيمت طلا هفته گذشته 2.5 درصد کاهش يافت که بيشترين کاهش از ماه مارس بود. سطح پشتيباني اين فلز زرد هفته گذشته پس از اينکه جانت يلن، رييس بانک مرکزي آمريکا به کنگره اين کشور اعلام کرد بانک مرکزي در صورتيکه اقتصاد آمريکا طبق انتظار توسعه پيدا کند، افزايش نرخهاي بهره را تصويب خواهد کرد، شکسته شد.

سرمايه گذاران با نزديک شدن زمان افزايش نرخهاي بهره از سوي بانک مرکزي آمريکا که از ارزش دلار پشتيباني کرده و قيمتهاي کالا را تحت فشار قرار داده است، از بازار فلزات ارزشمند کناره گيري کرده اند.

ذخاير “اس پي دي آر گولد تراست” که بزرگترين صندوق سرمايه گذاري طلاي قابل معامله در بورس در جهان است، روز جمعه 1.6 درصد کاهش يافت و به پايين‌ترين سطح از سپتامبر سال 2008 رسيد.

ارزش دلار آمريکا 1.0824 در برابر هر يورو بود و در برابر همه ارزهاي بزرگ قوي‌تر ظاهر شد و به بالاترين سطح در سه ماه گذشته رسيد. شاخص دلار بلومبرگ براي چهارمين روز متوالي صعود کرد و رشد 0.1 درصدي نشان داد.

قیمت اونس جهانی طلا به کمترین میزان طی 5 سال گذشته رسید

در بازار فلزات ارزشمند ديگر، پلاتين تحت تاثير سقوط طلا، حداکثر پنج درصد کاهش يافت و هر اونس آن 942 دلار معامله شد که کمترين قيمت از فوريه سال 2009 بود. در حاليکه هر اونس پالاديم با 3.4 دلار کاهش به 593 دلار رسيد که کمترين قيمت از اکتبر سال 2012 بود. هر اونس نقره با 2.05 درصد کاهش، 14.53 دلار بود.

409 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 29, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب