آب معدنی بخوريم يا نخوريم؟


آب معدنی بخوريم يا نخوريم؟

با گرم شدن هوا بازار خريد آب معدني حسابي داغ مي‌شود و سوپرمارکت‌ها، آبميوه‌فروشي‌ها و حتي دکه‌هاي روزنامه‌فروشي بيش از هر چيز ديگري آب مي‌فروشند البته چند سالي است نگراني ديگري هم به نگراني‌هاي هموطنان اضافه شده و آن وضعيت سلامت آب شرب است.
هر چند متخصصان بر اين باورند که آلودگي آب به معني آلودگي ميکروبي آن نيست، اما کم نيستند خانواده‌هايي که يا سراغ آب معدني مي‌روند و بالطبع در فصل گرما ميزان خريدشان بيشتر مي‌شود يا از دستگاه‌هاي تصفيه آب استفاده مي‌کنند. آيا مي‌دانيد مصرف آب معدني هم مي‌تواند سلامتتان را به خطر بيندازد؟ اصلا تصفيه‌کننده‌هاي خانگي آب به چه دردي مي‌خورد؟

آب معدني بخوريم يا نخوريم؟

به گزارش سرویس سلامت روز از نو , برخي فروشنده‌ها به دليل پر بودن يخچال، بطري‌هاي آب‌ معدني را در معرض ديد مشتري و زير نور آفتاب مي‌چينند.
بر اساس بررسي‌هاي متخصصان، مصرف آب‌هايي که در معرض حرارت و نور مستقيم يا غيرمستقيم آفتاب داغ نگهداري مي‌شوند، سلامت افراد را تهديد مي‌کند، چون ترکيبات شيميايي خطرناک بطري در نور آفتاب تجزيه و وارد آب مي‌شود و همين موضوع احتمال بروز مشکلات گوارشي و همچنين سرطان را افزايش مي‌دهد.
دکتر فرانک سماک، متخصص تغذيه مي‌گويد: تاريخ انقضا نشان‌دهنده کيفيت آب نيست، بلکه روش نگهداري از بطري‌ها اهميت دارد.
ظروف آب معدني فقط براي يک‌بار مصرف طراحي شده‌اند و دماي مناسبي که به بطري‌ها آسيب نمي‌زند، دماي طبيعي يخچال بين صفر تا چهار درجه است، اما در صورتي که بطري به دفعات منجمد و ذوب شود، ترکيبات سرطان‌زاي بطري پلاستيکي از بطري جدا شده و وارد آب مي‌شود. از طرفي ميکروارگانيسم‌هايي که بعد از نوشيدن آب به ديواره بطري مي‌چسبند با شستن از بين نمي‌روند. پس همين حالا بطري‌هاي يخ‌زده فريزر را دور بريزيد و به فکر سلامتتان باشيد.

هر آبي، معدني نيست

خيلي‌ها فکر مي‌کنند هر نوع آبي که در بطري به فروش مي‌رسد همان آب معدني است در حالي که به گفته دکتر سماک، اين يک باور رايج نادرست است و همه بطري‌هاي آب موجود در مغازه‌ها معدني نيستند. در واقع بر اساس استانداردها آب معدني بايد از سفره‌هاي زيرزميني تامين شده و هيچ نوع آلودگي نداشته باشد و با اخذ مجوزهاي بهداشتي، در بطري پس از پر کردن آب در کارخانه پلمب شود. در عين حال در آب‌هاي معدني از روش‌هاي شيميايي براي تصفيه استفاده نمي‌شود در حالي که آب‌هاي شربي که در بطري عرضه مي‌شوند، مثل آب لوله‌کشي مراحل تصفيه را مي‌گذرانند و بر خلاف آب‌هاي معدني نيز حاوي املاح نيستند. پس هنگام خريد علاوه بر استاندارد بودن به برچسب روي بطري هم توجه کنيد، چون مصرف آب معدني به همه افراد توصيه نمي‌شود.

چه افرادي آب معدني نخورند؟

دکتر سماک با بيان اين که آب‌هاي معدني املاح و سختي زيادي دارند، مي‌افزايد: مصرف آب‌هاي معدني براي بيماران کليوي و افرادي که کليه‌هاي سنگ‌ساز دارند خطرناک است و مي‌تواند زمينه ايجاد سنگ را فراهم کند. همچنين بيشتر آب‌هاي معدني سرشار از سديم هستند و به همين دليل هم مصرف مداوم آنها به بيماراني که فشار خون بالايي دارند، توصيه نمي‌شود.

تصفيه‌کننده‌هاي خانگي؛ خوب يا بد؟!

در سال‌هاي اخير ميزان فروش دستگاه‌هاي تصفيه آب افزايش چشمگيري پيدا کرده و بسياري از خانواده‌ها با خريد اين دستگاه‌هاي خانگي که انواع مختلفي هم دارد، خيالشان را بابت سلامت آب مصرفي‌شان راحت مي‌کنند.
به طور کلي دستگاه‌هاي تصفيه‌کننده آب به دو گروه عمده تقسيم مي‌شوند؛ گروه اول که ارزان‌قيمت‌ترند و بيشتر جنبه تبليغاتي دارند، کار مهمي انجام نمي‌دهند و فقط ذرات جزئي آب را مي‌گيرند که البته مصرفشان هم مشکلي ايجاد نمي‌کند اما تصفيه‌کننده‌هايي که با نام دستگاه‌ هاي تصفيه‌کننده سخت آب به فروش مي‌رسند علاوه بر تصفيه کامل آب، برخي مواد معدني را به آب شرب اضافه مي‌کنند.
نکته مهم اينجاست که اين نوع دستگاه‌ها بر خلاف تبليغات سازندگانشان املاح مورد نياز بدن را تامين نمي‌کنند و براي همه افراد هم مناسب نيستند. به عنوان مثال، اين تصفيه‌کننده‌هاي آب براي کاهش سختي آب کلسيم اضافي آب را مي‌گيرند و هر چند به همين دليل موجب کاهش جرم در لوله‌هاي آب مي‌شوند، ولي با اين کار سديم جايگزين کلسيم در آب مي‌شود و بروز عوارضي براي مصرف‌کنندگان را به همراه دارند البته آبي که با اين دستگاه‌ها تصفيه مي‌شود شور نيست ولي به دليل سديم زياد (مثل آب معدني‌هاي مشابه) سلامت بيماران قلبي و فشار خوني را به خطر مي‌اندازد و در افراد سالم هم مي‌تواند زمينه پرفشاري خون را فراهم کند.

آب را بجوشانيم يا نجوشانيم؟

گاهي اوقات در مسافرت‌هاي تابستاني با مشکل کمبود آب شرب روبه‌رو مي‌شويم. البته خيلي‌ها با جوشاندن آب چاه يا چشمه به صورت موقت هم که شده اين مشکل را حل مي‌کنند. آيا اين کار باعث تصفيه آب مي‌شود؟ به گفته دکتر سماک، هرچند بسياري از کارشناسان جوشاندن آب لوله‌کشي را يکي از مهم‌ترين روش‌هاي از بين بردن آلودگي ميکروبي آب شرب مي‌دانند، اما ترکيبات ديگري مثل نيترات که اتفاقا سرطان‌‌زا هم هست در نتيجه حرارت و جوشيدن از بين نمي‌رود.
به عبارتي مهم‌ترين مواد محلول در آب را املاح سديم، کلسيم و منيزيم تشکيل مي‌دهند و با جوشاندن آب فقط املاح تجزيه شده و از ميزان سختي آب کم مي‌شود و ميکروب‌ها از بين مي‌روند، اما آب جوشيده صد درصد سالم نيست و نمي‌توان با جوشاندن صرف از سلامت آب مطمئن شد.

287 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 29, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب