اسامی 7 برند تقلبی روغن زیتون


به گزارش روز از نو ، روغن تفاله زيتون با کاربرد صنعتي در حالي اخيرا به کشور وارد شده است که در حال حاضر اين محصول به عنوان روغن زيتون خوراکي به فروش مي‌رسد و هرچند وزارت بهداشت و سازمان استاندارد نسبت به جمع‌آوري آن از بازار اقدام کرده‌اند اما هنوز هم شاهد فروش اين روغن در بازار هستيم.

اسامی 7 برند تقلبی روغن زیتون

طي ماه‌هاي اخير حجم قابل توجهي از روغن زيتون غير خوراکي به کشور وارد شده که به جاي استفاده در مصارف غيرخوراکي به عنوان روغن زيتون خوراکي به مردم عرضه مي شود.
اين نوع روغن‌ها که با برند خارجي به فروش مي‌رسند نبايد در مصارف غذايي مورد استفاده قرار گيرند اما سودجويان با صرف نظر از اين موضوع، نسبت به عرضه آن به عنوان روغن خوراکي اقدام کرده‌اند. اين مسئله باعث شده تا سازمان استاندارد و وزارت بهداشت براي جلوگيري از مصرف اين نوع روغن به عنوان روغن خوراکي وارد عمل شوند.
محمدرضا هاتفي، رئيس انجمن توليدکنندگان روغن زيتون در اين مورد به خبرنگار  گفت: از حدود 5 ماه پيش، روغن پومس که از تفاله زيتون توليد مي‌شود و نبايد مصرف خوراکي داشته باشد، به صورت قاچاق به کشور وارد شده و به عنوان روغن زيتون خوراکي در داخل عرضه مي‌شود.
وي با بيان اينکه اين نوع روغن زيتون‌ در توليد خمير دندان، پماد و کرم مورد مصرف قرار مي‌گيرد، گفت: قيمت اين روغن‌ها يک سوم قيمت روغن زيتون خوراکي است، ولي در کشور با نرخ روغن خوراکي به مردم عرضه مي‌شود.
هاتفي توضيح داد: اين روغن‌ها در بسته‌بندي‌هاي 5 ليتري به قيمت 40 هزار تومان به بنکداران عرضه مي‌شود، با قيمت 60 هزار تومان به خرده‌فروشان فروخته مي‌شود و در نهايت با قيمت 80 هزار تومان به دست مصرف‌کننده مي‌رسد.
وي با بيان اينکه اين روغن‌ها سرطان‌ زا هستند، گفت: مدير کل اداره نظارت وزارت بهداشت دستور جمع‌آوري روغن‌هاي تقلبي زيتون را صادر کرده و در اين زمينه اداره استاندارد، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و تعزيرات نيز براي جمع‌آوري اين روغن‌ها فعال شده‌اند.

به گفته وي، حدود 7 تا 10 هزار تن روغن زيتون با مصرف صنعتي به کشور وارد شده که تاکنون تنها حدود 2 هزار تن آن از بازار جمع‌آوري شده است.
نايب رئيس انجمن صنايع غذايي تصريح کرد: واردکنندگان نسبت به انبار کردن اين روغن‌ها اقدام کرده‌اند تا موضوع جمع‌آوري آنها از بازار به پايان رسد و بعد از آن، دوباره اين روغن‌ها را به بازار عرضه کنند.
وي در مورد برندهاي اين نوع روغن‌هاي تقلبي نيز گفت: اين روغن‌ها در مارک‌هاي ولئو (Vawleo)، پوماس(Pomace)، آلبانو (Albano)، استيلا(Stilla)،زر(Zer)، پانتئولي و urzanoe در بازار عرضه شده اند.

فارس

562 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 28, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب