مبلغ قبض برق صاحبان کولرگازی چقدر است؟

کد خبر: 6876 | ارسال نظــر
مجموعه: اخبار روز, اقتصادی

مبلغ قبض برق صاحبان کولرگازی چقدر است؟

استفاده از وسايل پرمصرف برقي در تابستان باعث جيره بندي برق و آب در بسياري از مناطق تهران شده است.

بر اساس آمارهاي وزارت نيرو، ميزان بارندگي پايتخت از ابتداي سال آبي يعني از اول مهرماه 1393 تا کنون بالغ بر 266 ميلي‌متر بوده است. اين مقدار در مقايسه با آمار دراز‌مدت 46 ساله 19 درصد کاهش داشته است.

مبلغ قبض برق صاحبان کولرگازی چقدر است؟

به گزارش سرویس اقتصادی روز از نو , براساس آخرين آمار، وضعيت ذخاير در سد اميرکبير 182 ميليون، سد لتيان 70 ميليون، سد لار 149 ميليون، سد طالقان 246 ميليون و سد ماملو 167 ميليون متر مکعب است.

بنا بر اين جمعا 816 ميليون مترمکعب آب در سد‌هاي پنج‌گانه استان تهران موجود است که در مقايسه با شرايطي که بارندگي خوب باشد حدودا 146 ميليون مترمکعب نسبت به شرايط طبيعي، کمبود وجود دارد. اين کمبود به گفته مسئولان شرکت آب منطقه اي تهران اگر مديريت نشود، احتمال جيره بندي آب را افزايش مي دهد.

اين در حالي است که تهران طي هفته هاي اخيرگرماي بالاي 40 درجه را تجربه کرده است.

ميزان مصرف برق نيز طي روزهاي اخير در پايتخت به حدي افزايش يافته که به رکورد مصرف معمول در مرداد ماه هر سال رسيده است.

تهراني ها در برخي از روزهاي تير بيش از 9000 مگاوات برق مصرف کرده اند. اين در حالي است که چنين مصرفي سال گذشته در روزهاي مياني مرداد ماه ثبت شده است.

به گفته مسئولان شرکت توزيع برق استان تهران، افزايش بي سابقه مصرف برق در 10 روز اول تيرماه تا حد زيادي معلول افزايش دماي هوا به بالاي 41 درجه بود. اين ميزان مصرف برق در تهران در سال‌هاي گذشته بي‌سابقه بوده است.

مديرعامل برق منطقه‌اي تهران مي گويد: «بايد صرفه‌جويي 10 درصدي در مصرف صورت بگيرد و اگر صرفه‌جويي اتفاق نيفتد در روزهاي گرم تر احتمال خاموشي در برخي مناطق خواهد بود».

گفتني است حدود 70 درصد از خانوارهاي ايراني در فصل گرما از کولر هاي آبي و يا گازي براي خنک کردن محيط زندگي خود استفاده مي کنند. تهران در مصرف برق مقام اول را درکشور داشته و در فصول مختلف اين مقام را حفظ کرده است.

کولرهاي آبي در مناطقي که رطوبت هوا بالا است، مانند شمال و جنوب کشور از کارايي خوبي برخوردار نيستند، به همين علت در اين مناطق از کولرهاي گازي بطور گسترده استفاده مي شود.

اما درمناطقي که شرايط آب و هوايي براي استفاده از کولرآبي مساعد است، استفاده از کولر گازي اشتباه است .

مصرف بالاي انرژي الکتريکي در کولرهاي گازي، اهميت بهينه سازي و کنترل مصرف انرژي الکتريکي را در اين وسايل ايجاب مي نمايد.

مقدار انرژي مصرفي در کولرهاي گازي تابع عوامل مختلفي است که از مهمترين عوامل تاثير گذار بر مصرف انرژي الکتريکي کولرهاي گازي مي توان به محل نصب، سرويس و نگهداري مناسب و تناسب ظرفيت برودتي کولر با فضاي مورد استفاده ( از لحاظ مساحت ، دما و رطوبت) اشاره نمود .

توان کولرهاي آبي درحدود 500 وات و در مورد کولرهاي گازي بالغ بر 2000 وات است .

متاسفانه در سال هاي اخير يکي از پرمصرف ترين وسائل برقي که در تابستان مورد استفاده اغلب تهراني ها قرار مي گيرد کولرهاي گازي است. در صورتي که با توجه به شرايط رطوبت آب و هواي اسن شهر مي توان از کولرهاي آبي نيز استفاده کرد.

اگر يک کولر گازي “کم مصرف و با “رتبه انرژي A” به مدت 12 ساعت در شبانه روز روشن باشد، متوسط مصرف ماهانه مشترکان را به 850 تا 900 کيلوات ساعت افزايش مي دهد.

اين در حالي است که يک کولر آبي در صورت استفاده در 12 ساعت شبانه روز منجر به مصرف حدود 350 کيلووات ساعت برق در طول يک ماه خواهد شد.

به عبارت ديگر استفاده از يک کولر گازي در مقايسه با کولرهاي آبي افزايش بيش از 6 برابري بار مالي قبوض برق مشترکان را به همراه خواهد داشت.

 

1865 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 27, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب