پرداخت بدهی 6.5 میلیارد دلاری هند به ایران پس از توافق


پرداخت بدهی 6.5 میلیارد دلاری هند به ایران پس از توافق

به گزارش سرویس اقتصادی روز از نو , همانطور که مستحضر هستید توافقات ایران و اتحادیه اروپا با موفقیت انجام گرفت و تحریم ها نیز علیه ایران لغو خواهند شد .

پرداخت بدهی 6.5 میلیارد دلاری هند به ایران

یکی از مقامامات وزارت نفت هند گفت: لغو تحریم ایران بدان معناست که پالایشگاه های هندی باید ۶.۵ میلیارد دلار بدهی نفتی خود به ایران را تسویه کنند.

به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه خبری پی تی آی، دهلی نو که خود را برای پرداخت بدهی 6.5 میلیارد دلاری نفتی خود به ایران آماده می کند، به اتکای توافق هسته ای منعقده، از تهران خواهد خواست تا امتیاز توسعه میدان گازی فرزاد ب در خلیج فارس را به شرکت های هندی بدهد.

شرکت های هندی تاکنون به دلیل نگرانی از تحریم های آمریکا و اروپا از سرمایه گذاری در ایران خودداری کرده اند. این تحریم ها همچنین دهلی نو را از طرح ادعای حق شرکت های هندی برای سرمایه گذاری حدود 7 میلیارد دلاری در بزرگترین میدان گازی کشف شده توسط یک شرکت هندی، باز داشته بود.

اما با انعقاد توافق هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی و فراهم شدن زمینه لغو تحریم ها، هند در تلاش است تا حق توسعه ذخایر 12.8 تریلیون فوت مکعبی گاز میدان فرزاد ب را که در سال 2008 توسط شرکت او ان جی سی ویدش هند کشف شده بود، به دست آورد.

نارندرا کی ورما، مدیر شرکت او وی ال در این باره گفت: «ما مذاکراتی را با ایران برای توسعه میدان گازی فرزاد ب انجام داده ایم. اکنون که تحریم ها قرار است کاهش بیابد، ما انتظار داریم ایران حق توسعه ای این میدان را به ما بدهد.»

همچنین کاهش تحریم های ایران بدان معناست که هند می تواند با آزادی کامل از ایران نفت خریداری کند. تحریم ها موجب شده بود تا هند نتواند در سال مالی جاری بیش از 9 میلیون تن نفت از ایران خریداری کند.

یک مقام ارشد یکی از پالایشگاه های هندی که مشتری نفت ایران است گفت: «ما تازه خبر توافق را شنیده ایم، اما هنوز از جزئیات مربوط به زمان لغو تحریم ها اطلاعی نداریم. ما منتظر جزئیات بیشتر هستیم تا در مورد خرید نفت (از ایران) تصمیم گیری کنیم.»

یک مقام وزارت نفت هند نیز گفت، لغو تحریم ها بدان معناست که پالایشگاه های هندی باید 6.5 میلیارد دلار بدهی نفتی خود به ایران را تسویه کنند.

245 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 24, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب