توافق هسته‌ای حکم مرگ اسرائیل است


 

حمله جنگ طلبان به کاخ سفید

توافق هسته‌ای حکم مرگ اسرائیل است

جمع بندی حاصل شده میان ایران و کشورهای 1+5 در وین بشدت موجب ناراحتی افراطیون شده بطوریکه این افراد که رابطه آنها با رژیم صهیونیستی و اعراب خاورمیانه بر کسی پوشیده نیست به شدت از توافق انتقاد کرده اند.

 توافق هسته اي

تعدادی از نمایندگان و سناتورهای سرشناس کنگره آمریکا ساعاتی پس از دستیابی به توافق جامع هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی، از این توافق انتقاد کرده و آن را به ضرر اسرائیل و خاورمیانه دانستند.

بر اساس لایحه ای که ماه گذشته به امضای «باراک اوباما» رییس جمهور آمریکا، رسید کنگره ایالات متحده ۶۰ روز فرصت دارد تا توافق هسته ای ایران و شش قدرت جهانی را بررسی و آن را تایید یا رد کند.

برخی از اعضای ارشد مجلس نمایندگان و سنای آمریکا که اکثریت آن در اختیار جمهوریخواهان است نسبت به این توافق خوشبین نیستند و معتقدند که دستاورد مذاکرات دو هفته ای وین در نهایت بر سر گسترش توان هسته ای ایران مانعی ایجاد نخواهد کرد.

سناتور لیندسی گراهام از ایالت کارولینای جنوبی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری در حزب جمهوریخواه در این زمینه گفت: «این یک توافق وحشتناک است. همه چیز را بدتر خواهد کرد، و من بسیار نگران هستم که ما شاهد یک دهه فاجعه باشیم».

به گزارش سایت «نیوزماکس» و «بوستون هرالد»، وی افزود: «هر سناتوری که به این توافق رای مثبت دهد به مسابقه تسلیحات هسته ای در خاورمیانه رای داده است، و این یعنی دادن ۱۸ میلیارد دلار به کشوری که با سیاست های آمریکا در منطقه مخالف است. فکر می کنید آنها (ایرانی ها) با این پول چکار خواهند کرد؟ این پول به سوی (بشار) اسد، گروه حزب الله لبنان و حماس سرازیر خواهد شد».

گراهام تاکید کرد: «با این توافق، مطمئن باشید که کشورهای عربی به سوی اتمی شدن پیش خواهند رفت. شما اسرائیل را در وضعیت وخیمی قرار داده اید. اگر از این توافق عقب نشینی نکنید، این حکم مرگ برای اسرائیل است. شما ملت ما را در معرض خطر قرار داده اید».

جان بینر، رییس مجلس نمایندگان آمریکا، نیز در بیانیه ای که روی سایت خود قرار داد با محکوم کردن توافق اتمی ایران و شش قدرت جهانی، افزود: «مردم آمریکا و متحدان ما روی حرف های پرزیدنت باراک اوباما حساب باز کرده بودند. در مقابل، رییس جمهوری اهدافش را رها کرد. توافق وی باعث خواهد شد تا میلیاردها (دلار) ناشی از رفع تحریم ها در اختیار ایران قرار گیرد که زمان و فضای لازم را به آن برای دستیابی به سلاح هسته ای خواهد داد».

این عضو حزب جمهوریخواه تصریح کرد: «به جای اینکه جهان امن تر شود، این توافق تنها باعث جسور شدن ایران خواهد شد. کنگره آمریکا، جزئیات این توافق را با دقت تمام بررسی خواهد کرد.»

«تام کاتن» سناتور ۳۸ ساله از حزب جمهوری خواه، دیگر منتقد سرسخت توافق با ایران است که در سخنانی خطاب به همکاران خود مدعی شد: «هر نماینده یا سناتوری که به این توافق رای (مثبت) دهد سرنوشت سیاسی اش را به دست آیت الله ها سپرده است… چرا که اگر ایران ظرف یکسال، پنج سال یا ۱۰ سال به سلاح اتمی دست پیدا کند، مردم آمریکا دنبال این خواهند رفت که چه کسانی از این توافق حمایت کردند که باعث دستیابی آنها (ایرانی ها) به سلاح هسته ای شد».

«استیو ایزرائیل» نماینده دموکرات نیویورک در مجلس نمایندگان آمریکا هم گفته است: «من از همان ابتدا نسبت به مذاکرات تردید داشتم و هنوز هم نسبت به ایرانی ها شکاک هستم. در جریان رای گیری در مورد این توافق، وظیفه خود دانسته که خط به خط، پاراگراف به پاراگراف آن را بررسی کرده تا مطمئن شوم نگرانی هایی که وجود دارد، رفع شده باشد».

سناتور «باب منندز» از حزب دموکرات نیز گفت نگران است که شاید این توافق، «در نهایت حضور ایران به عنوان یک حکومت اتمی را مشروع کند».

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سناتور منندز گفت: «من نگرانم خطوط قرمزی که ما کشیدیم، به خطوط سبز تبدیل شده باشد و ایران به جای این که برنامه اتمی خود را برچیند، آن را فقط محدود کرده باشد و جامعه جهانی هم در مقابل تحریم ها را بردارد».

پس از ثبت متن توافق، نمایندگان ۶۰ روز مهلت دارند که در مورد آن رای موافق یا مخالف داده یا حتی در مورد آن هیچ کاری انجام ندهند.

«تد یوهو» نماینده جمهوریخواه ایالت فلوریدا نیز گفت: «مثال (این توافق) مانند این شده که به یک تمساح دندان های بیشتری بدهند و فکر کنند حالا دیگر این تمساح با ما مهربان خواهد بود».

اما «باربارا باکسر» نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا گفت: «اگر این توافق همین باشد که دولت آمریکا می گوید، یک دستاورد بزرگ و تاریخی دیپلماتیک خواهد بود».

این گزارش حاکی است کمیته های مختلف مجلس سنا و مجلس نمایندگان در مورد این توافق بحث های بیشتری خواهند کرد اما احتمال این که پیش از ماه اوت و تعطیلات تابستانی کنگره در مورد توافق اتمی با ایران رای گیری کنند، بسیار پایین است.

«چاک شویمر» نماینده دموکرات ایالت نیویورک گفت: «حمایت یا مخالفت از این توافق کار ساده ای نیست و من در نظر دارم پیش از هر گونه تصمیم گیری هوشمندانه، به دقت مفاد آن را بررسی کنم».

بر اساس جمع بندی ۱۵۹ صفحه ای وین که روز سه شنبه از سوی ایران و قدرت های جهانی تایید شد، برخی از فعالیت‎ های هسته ای ایران تعطیل خواهد شد و محدودیت های ایران در این زمینه تا ۱۰ سال ادامه خواهد داشت. در مقابل، فهرست بلندی از اشخاص، شرکت ها و موسسات ایرانی از شمول تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل خارج خواهند شد.

با این حال این توافق تا زمان اجرا حدود سه ماه زمان نیاز دارد تا در پایتخت های شش قدرت جهانی و ایران مورد تصویب نهایی قرار گیرد.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا با استقبال از این توافق، خطاب به کنگره تهدید کرد که اگر توافق با ایران را رد کند مصوبه آنها را وتو خواهد کرد. بلااثر کردن وتوی رییس جمهوری آمریکا نیاز به آراء دو سوم اعضای هر دو مجلس نمایندگان و سنا دارد.

از سوی دیگر سناتور «میچ مک کانل» رهبر اکثریت مجلس سنای آمریکا، در سخنانی رویکرد باراک اوباما به مذاکرات هسته ای را از اساس «اشتباه» دانست و گفت: «اوباما به جای پیشبرد اهداف ملی آمریکا و پایان دادن به برنامه هسته ای ایران، با این رویکرد وارد مذاکرات شد که به بهترین توافق قابل پذیرش برای ایران دست یابد».

آنگونه که سناتور باب کورکر، رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، روز دوشنبه گفت، نشست های پرسش و پاسخ برای بررسی این توافق از اواخر ماه جاری میلادی آغاز خواهد شد و رای گیری در زمینه تصویب یا رد این توافق، اواسط ماه سپتامبر صورت خواهد گرفت.(مهر)

314 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 24, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب