گوشت تازه را بعد از يک روز نگهداري در يخچال، مصرف کنيد


گوشت تازه را بعد از يک روز نگهداري در يخچال، مصرف کنيد

به گزارش سرویس سلامت روز از نو , يک متخصص بيماري‌هاي عفوني با اشاره به احتمال آلودگي دام‌هاي تازه ذبح شده گفت: توصيه مي‌کنيم پيش از اين‌که گوشت خرد شود ۲۴ ساعت در يخچال نگهداري شود.
دکتر فرهاد صراف‌زاده درباره تب کريمه کنگو اظهار داشت: منشا تب کريمه کنگو ويروسي است که از طريق دام آلوده ممکن است انسان را مبتلا کند، راه اصلي انتقال اين ويروس به انسان از طريق گزش کنه است، کساني که در ارتباط مستقيم با دام هستند ممکن است در معرض گزش کنه‌هاي دامي قرار گرفته و به ويروس تب کريمه کنگو مبتلا شوند.

مصرف گوشت تازه بعد از یک روز نگهداری در یخچال

مصرف گوشت تازه بعد از یک روز نگهداری در یخچال

اين عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي کرمان افزود: در بسياري از موارد انتقال ويروس بدون گزش کنه و در اثر تماس مستقيم مخاط يا خراشيدگي پوستي انسان با خون دام آلوده رخ مي‌دهد و در چنين حالتي ويروس از خون دام به بدن انسان منتقل مي‌شود.

گوشت تازه پيش از خرد شدن 24 ساعت در يخچال نگهداري شود
صراف‌زاده تصريح کرد: به دليل احتمال آلودگي دام‌هاي تازه ذبح شده، توصيه مي‌کنيم که گوشت تازه تا 24 ساعت در يخچال نگهداري شده، سپس اقدام به خرد کردن آن شود زيرا در 24 ساعت اوليه ميکروب ممکن است از طريق پوست آسيب ديده وارد بدن شود.

قطرک‌هاي تنفسي ناقل ويروس تب کريمه کنگو هستند
اين متخصص بيماري‌هاي عفوني با بيان اين‌که قطرک‌هاي تنفسي نيز ناقل بيماري هستند٬ اذعان داشت: به دليل اين‌که اين بيماري نسبتا خطرناک است چنانچه کسي به اين بيماري مبتلا شده باشد بايد در شرايط استريل ايزوليشن براي انجام اقدامات حفاظتي انجام شود.

واردات دام قاچاق پاي تب کريمه کنگو را به کشور باز کرد
صراف‌زاده افزود: متاسفانه به منظور صرفه اقتصادي، دام قاچاق از پاکستان وارد کشور مي‌شود و بيشترين آلودگي مربوط به اين دام‌ها است به همين دليل شيوع بيشتر تب کريمه کنگو را در سيستان و بلوچستان و کرمان شاهد هستيم.

علام تب کريمه کنگو

وي درباره علايم کسي که در ارتباط با دام به تب کريمه کنگو مبتلا شده است٬ گفت: تب٬ افت پلاکت٬ خونريزي ادراري٬ کبودي بدن و در برخي موارد بروز مشکل براي کبد از علايم اين بيماري است و چنانچه خونريزي شدت بگيرد ممکن است بيمار فوت کند.

صراف‌زاده خاطرنشان کرد: دارو تا حدي به درمان و مهار بيماري تب کريمه کنگو کمک مي‌کند اما براي کنترل قطعي بيماري بايد ورود دام قاچاق که عامل بيماري‌زا است، کنترل شود و بيشتر دام‌هاي داخلي که فاقد آلودگي و تحت نظارت سازمان دامپزشکي کشور هستند را مصرف کنيم.

259 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 23, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب