سخنرانی باراک اوباما در مورد توافق هسته‌ای


سخنرانی باراک اوباما در مورد توافق هسته‌ای

پیام باراک اوباما در مورد توافق هسته‌ای

پیام باراک اوباما در مورد توافق هسته‌ای: به گزارش روز از نو ، اوباما در سخنرانی خود گفت : این توافق بر اساس اعتماد بنا نشده بلکه بر پایه نظارت و پایش بنا شده‌است.

اوباما افزود: بر اساس این توافق، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌تواند هر زمان و هر جا که خواست از سایت‌های ایران بازرسی کند. ایران هسته مرکزی کارخانه اراک را تغییر خواهد داد. ایران تا ۱۵ سال هیچ کارخانه آب سنگین نخواهد ساخت. ایران دو سوم سانتریفیوژهای نصب‌شده خود را استفاده نکرده و تحت نظر آژانس قرار می‌دهد.

اوباما: ایران الان می‌تواند ۱۰ بمب اتمی بسازد. اما اکنون طبق توافق جدید دیگر این امکان وجود ندارد. تمامی راه‌ها به دست‌یابی ایران به سلاح اتمی بسته شده‌است. بدو این توافق سناریویی دیگری وجود ندارد که بتوانیم جلوی دست‌یابی ایران به بمب اتم را بگیریم. بدون این توافق، مهار برنامه هسته‌ای ایران ممکن نبود.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: آمریکا از موضع قوی مذاکره کرد ما موفق شدیم.

وی اضافه کرد: اگر در بدترین سناریو ایران تعهداتش را نقض کند همه گزینه‌ها که رؤسای جمهوری آمریکا در دسترس دارند مانند همیشه در دسترس خواهد بود. به کنگره اطمینان می‌دهم که با دوستانمان چنین توافقی به این شکل را امضا نمی‌کنیم.

آقای اوباما تهدید کرد که «هرگونه تلاش برای جلوگیری از موفقیت این توافق را وتو خواهم کرد.»

رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه در سخنانی به مناسبت توافق جامع هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ گفت، توافق حاصل شده بر اساس راستی‌آزمایی است، و نه بر اساس اعتماد.

باراک اوباما گفت با بیان این که تمام مسیرهای ممکن برای دسترسی ایران به سلاح هسته ای مسدود و راستی آزمایی های لازم در این زمینه انجام خواهد شد، گفت لغو تحریم‌های ایران تدریجی خواهد بود.

وی افزود، نمایندگان کنگره می‌توانند این توافق را تحت بررسی قرار دهند، اما باید به این نکته توجه داشت که بدون این توافق، چه کار دیگری را می‌توان انجام داد.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه تاکید کرد نداشتن توافق به مفهم عدم نظارت بر برنامه هسته ایران است و … در نتیجه به راه افتادن یک رقابت تسلیحاتی در منطقه ای شکننده مانند خاور میانه.

ایران و کشورهای ۱+۵ پس از حدود ۲۲ ماه مذاکره فشرده در پی ریاست جمهوری حسن روحانی، صبح سه شنبه به وقت وین، به یک تفاهم جامع و نهایی بر سر محدودسازی برنامه هسته ای ایران دست یافتند.

در این توافق که در پی بیش از ۲۰ روز مذاکره فشرده در پایتخت اتریش به دست آمد، ایران و قدرت های جهانی توافق کردند که در ازای محدودسازی برنامه هسته ای ایران، تحریم های بین المللی علیه ایران لغو شود.

917 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 23, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب