رويترز مدعي شد: توافق براي بازديد از سايت پارچين


رويترز مدعي شد: توافق براي بازديد از سايت پارچين

يک خبرگزاري انگليسي از قول منبع خود مدعي شده پيش‌نويس متن توافق هسته‌اي بين ايران و ۱+۵ خواستار دسترسي سازمان ملل به تمامي سايت‌هاي مشکوک ايران است.

فارس: يک منبع به خبرگزاري رويترز مي‌گويد پيش‌نويس متن «توافقنامه هسته‌اي» خواستار دسترسي به «تمامي سايت‌هاي مشکوک ايران» از جمله سايت پارچين است.پارچين، سايت نظامي است در جنوب شرقي تهران که از حدود ۱۱ سال پيش آژانس بين المللي انرژي اتمي بر اساس اسناد نهادهاي اطلاعاتي برخي کشورهاي غربي مدعي برخي آزمايش هاي هسته‌اي در اين سايت شده بود.

آژانس اين ادعا را در سال ۲۰۰۳ ميلادي بر پايه تصاويري که از وجود اتاقک و مخزني که براي آزمايش هاي هسته‌اي به کار مي رود مطرح کرده بود.بازرسان آژانس در چارچوب ادعاي خود موفق شدند، سال ۲۰۰۵ يک بار از پارچين بازديد کردند، اما به ادعاي يوکيا آمانو، مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي، در آن زمان آژانس اطلاعات لازم براي شناسايي محل مورد نظر براي انجام تحقيقات را نداشت.

پس از آن هم ايران بر پايه اين استدلال که پارچين نه يک سايت هسته اي بلکه يک سايت نظامي است ديگر اجازه بازديد از آن را به بازرسان آژانس نداد.

گزارش روز سه‌شنبه رويترز همچنين حاکي است ايران و آژانس بر سر طرحي توافق کرده‌اند که تا پايان سال ۲۰۱۵ موضوعات مربوط به «ابعاد نظامي احتمالي» برنامه هسته‌اي ايران را نيز حل کنند.

207 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 23, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب