شرايط صدور و تمديد کارت‌ بازرگانی اعلام شد


شرايط صدور و تمديد کارت‌ بازرگانی اعلام شد

به گزارش سرویس اقتصادی روز از نو , به منظور انطباق شرايط متقاضيان صدور و تمديد کارت بازرگاني با ماده (3) قانون مقررات صادرات و واردات و آيين‌نامه اجرايي آن، بخشنامه نظارت و خودداري از صدور و تمديد کارت براي افراد فاقد صلاحيت حرفه‌اي تجارت از سوي وزير صنعت، معدن و تجارت صادر شد.

در بخشنامه وزير صنعت، معدن و تجارت به روساي سازمان‌هاي صنعت، معدن و تجارت آمده است: با توجه به گزارش‌هاي واصله از دستگاه‌هاي اجرايي در مورد صدور کارت بازرگاني براي اشخاص فاقد شرايط قانوني و همچنين ضرورت رعايت قوانين و مقررات مربوط به صدور و تمديد کارت بازرگاني در جهت صيانت از حقوق دولت اين بخشنامه صادر شده است.

بخشنامه 6 بندي وزير صنعت، معدن و تجارت مبني بر رعايت ضوابط صدور و تمديد کارت‌هاي بازرگاني بدين شرح است:

1- از آنجا که کارت بازرگاني، مجوز فعاليت تجارت خارجي است و براي دارندگان آن قانونگذار حقوق و وظايفي قائل شده که فقط بايد شخصا از آن استفاده نمايند، واگذاري اختيارات و يا استفاده از منافع به هر صورت، برخلاف ماده (2) قانون تشديد مجازات مرتکبين ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداري و قابل تعقيب کيفري است.
2 – متقاضيان بايد کد اقتصادي و محل کسب (اعم از ملکي يا استيجاري) داشته و متعهد شوند هرگونه تغيير آدرس (اعم از محل کار و يا محل سکونت) را اطلاع‌رساني نمايند.
3 – متقاضيان مي‌بايست دوره آموزش کارآفريني را در اتاق‌هاي بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي و تعاون ايران، گذرانده باشند يا با تأييد رييس اتاق و يا رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان صلاحيت کاري آن تأييد شده باشد.
4 – مقتضي است رؤساي اتاق‌هاي بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي و تعاون ايران در تکميل مدارک براي صدور و تمديد کارت بازرگاني، صلاحيت متقاضيان در حوزه تجارت را احراز نموده و از صدور کارت براي اشخاصي که صلاحيت آنان مورد تأييد نباشد خودداري کنند.
5 – سازمان‌هاي صنعت، معدن و تجارت استانها مي‌بايست چنانچه گمرک جمهوري اسلامي ايران به عنوان متولي ورود و ترخيص کالا، اعلام نمايد که دارنده کارت بازرگاني طبق وکالت‌نامه تام‌الاختيار اقدام به واگذاري آن نموده است، در اجراي بند (6) ماده (10) آيين‌نامه اجرايي قانون مقررات صادرات و واردات جهت ابطال کارت اقدام نمايند.

شرايط صدور و تمديد کارت‌ بازرگانی

6 – مسئوليت رعايت آيين‌نامه صدور و تمديد کارت بازرگاني و نيز مسئوليت احراز اهليت و صلاحيت متقاضي براساس اين دستورالعمل (مشتمل بر صلاحيت مالي: دارنده حساب جاري از گردش مالي مناسب طي يک سال گذشته برخوردار باشد، آشنايي به مقررات و آيين‌نامه‌هاي تجاري از جمله مقررات صادرات و واردات و قانون امور گمرکي و …، آشنايي با بازارهاي هدف طرف تجاري، آشنايي با موضوع رشته فعاليت و …) به عهده اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران و همچنين اتاق تعاون ايران است که بايستي به تأييد روساي سازمان‌هاي صنعت، معدن و تجارت استانها نيز برسد.

221 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 22, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب