صادرات هندوانه نصف شد، سيب‌زميني 2 برابر

کد خبر: 4488 | ارسال نظــر
مجموعه: اخبار روز, اقتصادی

صادرات هندوانه نصف شد، سيب‌زميني 2 برابر

به گزارش واحد اقتصادی روز از نو , با وجود کاهش صادرات هندوانه به نصف در مقايسه با سه ماهه مشابه سال گذشته، آمارها نشان مي‌دهد که همچنان هندوانه در بين محصولات صيفي و سبزي بيشترين صادرات را دارد و از سوي ديگر صادرات سيب‌ زميني به عنوان ديگر محصولي که آب‌ بر بودن آن باعث انتقاد کارشناسان کشاورزي مي‌شود، نيز در اين مدت به دو برابر افزايش پيدا کرده‌ است.

آمار گمرک از صادرات صيفي‌ و سبزي‌ جات نشان مي‌ دهد که با وجود کاهش 40 درصدي صادرات در هندوانه، همچنان اين محصول در رتبه‌ي اول صادرات محصولات صيفي و البته يکي از آب‌برترين اين محصولات قرار دارد.
بر اين اساس با به نصف رسيدن صادرات هندوانه، صادرات اين محصول به بيش از 248 هزار تن رسيده است که اين ميزان کمتر از 57 هزار دلار ارزش دارد.
دومين محصول در بخش صيفي و سبزي‌جات صادراتي در سه ماهه اول سال جاري، گوجه‌فرنگي است که با افزايشي حدود 30 درصدي، صادرات آن به 138 هزار تن رسيد.براساس اين آمار، ارزش اين حجم از صادرات گوجه‌فرنگي در فصل بهار به کمتر از 45 هزار دلار مي‌رسد.
اين در حالي‌ است که صادرات بيش از 103 هزار تن گوجه فرنگي در مدت مشابه سال قبل ارزشي نزديک به 35.5 ميليون دلار داشته‌ است. بر اين اساس به طور متوسط قيمت هر کيلو گوجه فرنگي براي صادرات معادل 0.3 دلار يعني نزديک به 960 تومان است.

صادرات هندوانه

صادرات هندوانه

سومين محصول که در رديف سبزيجات قرار مي‌گيرد و البته صادرات آن به دليل آب‌بر بودن مورد انتقاد کارشناسان کشاورزي است، در سه ماهه اول سال جاري سيب‌زميني بوده که صادرات آن به بيش از دو برابر افزايش پيدا کرده است.
براين اساس آمار صادرات غيرنفتي نشان مي‌دهد که در نخستين فصل سال جاري به ميزان 89 هزار تن سيب‌زميني و با ارزش مجموعا حدود 34.5 ميليون دلار صادر شده است.
براين اساس صادرات سيب‌زميني در مدت مشابه سال گذشته حدود 41 هزار تن و با ارزش کمتر از 15 ميليون دلار بوده است و البته قيمت هرکيلو سيب‌زميني صادراتي حدود 1280 تومان يا 0.4 دلار مي‌شود.
همچنين آمار گمرک از صادرات غيرنفتي بهاره نشان مي‌دهد که صادرات پياز و موسير در رديف سبزي‌جات با حدود 25 درصد افزايش به کمتر از 82 هزار تن رسيده است که مجموع ارزش آن حدود 31 ميليون دلار مي‌شود.
در اين سه ماهه صادرات انواع کلم نيز با نزديک به 45 درصد افزايش به 54.5 هزار تن رسيده که مجموع ارزش صادرات اين محصول نيز در اين مدت کمتر از 18 ميليون دلار بوده است. قيمت هر کيلو از انواع کلم نيز به طور متوسط براي صادرات به 0.3 دلار معادل 960 تومان مي‌رسد.
همچنين در اين مدت صادرات خربزه نيز با کاهش حدود 35 درصدي به کمتر از 28 هزار تن کاهش پيدا کرده که ارزش آن نيز با قيمت کيلويي 0.4 دلار معادل 12 ميليون دلار مي‌شود.
علاوه بر آن، اين آمار نشان مي‌دهد که صادرات خيار و خيارترشي در فصل بهار با نزديک 40 درصد افزايش به 22.5 هزار تن و با ارزش 34.5 ميليون دلار رسيده است.

219 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 22, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب