بازداشت کلاهبرداراني که 700 بازاري را فريب دادند

کد خبر: 40 | ارسال نظــر
مجموعه: اخبار روز, حوادث

خبرآنلاين/ روزنامه ايران نوشت: اعضاي يک شبکه از کلاهبرداران اينترنتي که با اقدامات تبهکارانه خود در فضاي مجازي 21 ميليارد را به جيب زده بودند از سوي پليس فتاي مازندران شکار شدند. اعضاي اين شبکه با فريب طعمه‌هاي خود در فضاي مجازي آنان را سرکيسه مي‌کردند.

قربانيان اين شبکه کلاهبرداري از استان‌هاي مختلف بودند و از هر يک از مالباخته‌ها به ميزان پول موجود در حسابش کلاهبرداري شده بود. اقدامات پليس فتاي مازندران براي به دست آوردن ردي از اين گروه تبهکاري با اعلام شکايت گروهي از طعمه‌هايشان در دستور کار قرار گرفت.

براساس آمارهاي به دست آمده اعضاي اين گروه در مدت کوتاهي توانسته بودند با فريب طعمه‌هاي خود آنان را پاي دستگاه خود پرداز بانک‌ها کشانده و دست به کلاهبرداري 21 ميلياردي بزنند.

سرهنگ محمدنژاد رئيس پليس فتاي استان مازندران گفت: با شکايت صاحب يک رستوران در پليس فتاي استان مازندران و مبني بر اينکه زني ناشناس با تلفن همراهش تماس گرفته و خود را از مسئولان يکي از دانشگاه‌هاي کشور معرفي کرده و درخواست 60 پرس کباب کرده است. اين مرد در ادامه شکايت خود ادعا کرده بود که تماس گيرنده سپس براي واريز هزينه 60 پرس کباب، مرا به پاي دستگاه خودپرداز کشانده و با ترفندي رمز دوم حساب بانکي مرا فعال کرد و 30 ميليون ريال به صورت غيرمجاز از حسابم برداشت نمود که در اين خصوص تقاضاي رسيدگي به پرونده را دارم.

با توجه به اين ادعاها و اطلاعاتي که مرد رستوران دار در اختيار مأموران قرارداده بود، بلافاصله مراتب در دستور کار پليس فتاي استان قرار گرفت و با تشکيل گروه ويژه اي از کارآگاهان و کارشناسان ادارات مختلف اين پليس اقدامات علمي‌در فضاي مجازي انجام شد. با انجام اين اقدامات بود که سرانجام مشخصات اين کلاهبرداران که با افراد مختلف تماس گرفته و سفارش کالا و…. مي‌دادند و با روش‌هاي متقلبانه آنان را به پاي دستگاه خودپرداز کشانده و از حسابشان سرقت مي‌کردند شناسايي شد.

با انجام تحقيقات و اقدامات گسترده‌اي در اين خصوص سرانجام هويت سرکرده اصلي اين باند که در استان البرز زندگي مي‌کند شناسايي شد که بعد از دستگيري وي دو عضو ديگر اين باند دستگير و از آنان مشخصات بيش از 700 اطلاعات حساب بازاري‌ها از جمله شماره کارت، شماره تماس و رمز اينترنتي به همراه 29 سيم کارت ايرانسل و همراه اول و همچنين گواهينامه راهنمايي و رانندگي و کارت ملي جعلي و تعدادي گوشي تلفن همراه سرقتي به دست آمد. بعد از انجام تحقيقات مقدماتي مشخص شد اين شيادان قبل از تماس تلفني با طعمه‌هايشان، در سطح شهر اقدام به گشتزني و کسب اطلاعات از جمله شماره تلفن از روي سر در مغاره‌ها و فروشگاه‌ها کرده و در دفاتر خود مي‌نوشتند و با شگردهاي مختلفي خود را از مسئولان ارشد يکي از دانشگاه‌ها و… معرفي کرده و با هتل‌ها، رستوران‌ها، قصابي‌ها و ديگر کسبه بازار تماس تلفني برقرار مي‌کردند سپس براي واريز دستمزد ابتدا شماره کارت مالباختگان را دريافت کرده و پس از مدتي به بهانه واريز پول به حسابشان و دريافت موجودي، مالباختگان را پشت دستگاه خودپرداز مي‌کشاندند.

اعضاي اين باند سپس با ترفندي رمز اينترنتي حساب طعمه‌هايشان را فعال يا با فريب مالباختگان پول را از حسابشان پس از چندين انتقال، سرانجام به حساب‌هاي جعلي خود واريز کرده و سپس از طريق دستگاه‌هاي خودپرداز‌ و فروشگاه‌هاي مختلف اقدام به نقد کردن آن مي‌کردند. براساس اعلام سرهنگ محمدنژاد اين شيادان تاکنون علاوه بر استان مازندران به بيش از 17 پرونده از نقاط مختلف کشور از جمله استان‌هاي تهران، گلستان، اصفهان، لرستان و… به ارزش 21 ميليارد ريال اقرار کرده‌اند.

رئيس پليس استان مازندران با هشدار به شهروندان گفت: اگر قرار است پول را دريافت کنيم، ارائه شماره کارت يا شماره حساب به واريزکننده پول کفايت مي‌کند و نيازي به ارائه اطلاعات مهم نظير رمز اول و دوم، CVV2، تاريخ انقضا و… به اين افراد نيست. اين اطلاعات مخصوص برداشت از حساب يا خريد اينترنتي است. براي واريز پول به حساب شما احتياجي به مراجعه حضوري پشت دستگاه ATM عابربانک نيست. براي اطمينان از واريزشدن پول به حساب خود از گزينه نمايش يا چاپ موجودي استفاده شود و نيازي به ورود به بخش انتقال نيست. بنابراين اگر شخصي ترغيب به وارد شدن به بخش انتقال کرد احتمالاً کلاهبردار است. پس دقت داشته باشيد.

سرهنگ محمدنژاد با تأکيد بر ضرورت استفاده صحيح از دستگاه‌هاي کارت خوان، گفت: هنگام خريد به وسيله کارت‌هاي بانکي مراقب عمليات کسر از حساب و کشيدن کارت در دستگاه‌هاي کارت‌خوان باشيد، تا در معرض ديد شما انجام شود و رمز عبور را شخصاً وارد کنيد تا زمينه سوء استفاده فرصت‌طلبان نشود.

رئيس پليس فتاي استان مازندران افزود: امروزه مشتريان در استفاده از دستگاه‌ها معمولاً واردکردن شماره رمز و برداشت پول را به عهده فروشنده مي‌گذارند و اين کار امکان کسر مبالغي بيش از مبلغ کالاي خريداري شده را فراهم مي‌آورد و احتمال به سرقت رفتن کليه اطلاعات حساب خريدار توسط اسکيمر‌ها نيز وجود دارد. در بررسي‌هاي کارشناسانه پليس فتا مشخص شده که افرد سودجو، مي‌توانند از اطلاعات کارت، کپي تهيه کرده و با در اختيار داشتن رمز، اقدام به برداشت غيرمجاز از حساب افراد کنند. بر همين اساس با توجه به خريد با دستگاه‌هاي کارت خوان به هموطنان توصيه مي‌شود در صورت امکان کارت و رمز عابربانک را در اختيار ديگران قرار ندهند.

سرهنگ محمدنژاد افزود: روش صحيح استفاده از دستگاه‌ها اين است که رمز و مبلغ کالا بايد توسط مشتري به دستگاه داده شود و در اين شرايط فروشنده نيز با نظارت درست مبلغ داده شده به دستگاه را تأييد کرده و با فشار دادن دکمه ثبت، بايد انجام عمليات تأييد ‌شود. وي ادامه داد: پس از اتمام عمليات، دستگاه دو رسيد را ارائه مي‌دهد که يک رسيد متعلق به خريدار و يک رسيد متعلق به فروشنده است.

وي با اشاره به اينکه، احتمال سوء استفاده از حساب فروشنده توسط خريدار نيز وجود دارد، گفت: براي جلوگيري از اين‌گونه کلاهبرداري‌ها فروشندگان و صاحبان صنوف در هنگام گرفتن قبض دستگاه از مشتريان، هر دو قبض صادر از دستگاه کارت خوان را تطبيق داده تا دچار چنين مشکلي نشوند. بانک‌هاي عامل بر روي اعداد مبالغ خريداري شده -قبض دستگاه pos- سايه گذاشته تا امکان جعل وجود نداشته باشد و فروشنده‌ها حتما سامانه sms بانک خود را فعال کنند.

سرهنگ محمد نژاد در خاتمه خطاب به شهروندان خاطرنشان کرد: هيچگاه رمز خود را در مکان‌هاي شلوغ بيان نکنيد و نسبت به تغيير رمز عابر بانک خود به صورت دوره‌اي بخصوص پس از خريد از مکان‌هاي مشکوک اقدام کنيد، تا حساب شما مورد سوء استفاده قرار نگيرد.

وي افزود: همه سرمايه خود را در يک حساب متمرکز نکنيد تا در صورت دسترسي غيرمجاز از ميزان ضرر و زيان آن کاسته شود.همچنين اگر از سيستم پيامکي استفاده نمي‌کنيد، سعي کنيد در نخستين فرصت با مراجعه به محل صدور کارت بانکي خود، نسبت به فعال کردن سيستم پيامکي گردش حساب اقدام کنيد تا در صورتي که از حساب شما به صورت غيرمجاز برداشتي انجام شد سريعاً مطلع و اقدام قانوني به عمل آوريد. بنابر اين گزارش، اين سه مرد تبهکار تحت تحقيق هستد تا کارآگاهان با شناسايي ديگر اعضاي باند آنان را نيز به دام اندازند.

209 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 7, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب