شوخی عطاران به اخراج از تلویزیون منجر شد و شوخی تنابنده نه


شوخی “عطاران” به اخراج از تلویزیون منجر شد و شوخی “تنابنده”، نه

پخش قسمت‌های ابتدایی فصل چهارم پایتخت و نشان دادن نماهایی از مرده شوی خانه در این سریال با انتقاد حاج منصور ارضی روبرور شده بود.

 محسن تنابنده - روز از نو

هفته گذشته مداح مشهور تهران – در مسجد ارک از سریال “پایتخت ۴″ به شدت انتقاد کرد و با اشاره به سکانس مرده‌شوی خانه در قسمت دوم این سریال، آن را «تمسخر مرگ» نامید و گفت: با این کارها معارف دینی را زیر سوال می‌برند و دین را به تمسخر گرفتند. یواش یواش به مبانی دین رخنه می‌کنند این ملعونین. مردم حواسشان باشد. به این فیلم‌ها نخندید.
حدودا یک هفته بعد از آن اظهارنظر محسن تنابنده  بازیگر، طراح و بازیگردان سریال “پایتخت” در گفتگو با “تی.وی.پلاس” با اشاره اینکه به به همه مخالفان احترام می‌گذارد بیان داشت: من به همه مخالفان احترام می‌گذارم ولی به نظرم پاسخ دادن به حاج منصور کاری بی‌معنی است.

شوخی‌هایی که عطاران را از تلویزیون جدا کرد

هفت سال پیش و دقیقا همزمان با ماه رمضان رضا عطاران سریالی برای ماه رمضان ساخت به اسم “بزنگاه”؛ سریالی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز جزو بهترین طنزهای عطاران است ولی چون در آن با مرده و مقوله مرگ شوخی شده بود نه فقط به هنگام پخش، دچار سانسور بی سابقه ای شد که جلوی پخش مجددش را هم گرفتند.همین سریال بود که باعث شد عطاران عطای کار در تلویزیون را به لقایش ببخشد و در سالهای بعد نتواند به سریال سازی برای تلویزیون بپردازد و عمده وفت خود را بر سینما بگذارد.

سلیقه ای بودن ممیزی ها در طی ادوار مختلف

حالا هفت سال بعد از آن ماجراها نه فقظ “بزنگاه” بی کمترین حاشیه ای از شبکه آیفیلم روی آنتن می رود بلکه محسن تنابنده در سریالی دیگر به راحتی با مقولاتی که زمانی حساسیت برانگیز بود شوخی میکند و البته اتفاقی هم برای سریال نمی افتد.

این مقایسه به خودی خود نشان دهنده عمق سلیقه ای بودن ممیزی و سانسورها در رسانه ملی هم هست و البته گویای این واقعیت که آنچه هفت سال پیش، حساسیت زا بوده امروز مشکلی برای پرداخت در رسانه ملی ندارد و احتمالا بسیاری از خط قرمزهای کنونی در هفت سال آینده مجاز شمرده خواهند شد.

 

511 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 19, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب