غذاهاي چرب و شيرين با مغز چه مي‌کنند؟


غذاهاي چرب و شيرين با مغز چه مي‌کنند؟

به گزارش واحد سلامت روز از نو , به عقيده متخصصان علوم تغذيه خوراکي‌هاي شيرين مانند پيراشکي که حاوي مقادير فراواني شکر و چربي هستند در ابتلا به اختلالات شناختي نقش مهمي دارند، در تحقيقي که روي موش‌هاي آزمايشگاهي انجام گرفت مشخص شد در نمونه‌هاي آزمايشگاهي که در طول ۴ هفته از رژيم غذايي شيرين با مقادير بالايي از چربي، استفاده مي‌کردند در مقايسه با مدل‌هاي آزمايشگاهي با رژيم غذايي ساده، افت عملکرد جسماني و ذهني مشاهده شد و محققان شاهد تغيير در فعاليت شناختي اين گروه از حيوانات شدند.
اين پژوهش که در دانشگاه اورنج استيت انجام گرفت، نشان داد رژيم غذايي افراد با قابليت‌هاي شناختي آنها رابطه مستقيم دارد؛ به‌طوري که الگوهاي غذايي شيرين و چرب، مستقيماً بر رفتار و فعاليت‌هاي شناختي انسان‌ها تأثير مي‌گذارد. پژوهشگران اين ارتباط را ناشي از تغيير ميکروبيوم‌ها و سيستم پيچيده‌اي ازعملکرد ۱۰۰ تريليون ميکروارگانيسم موجود در دستگاه گوارش مي‌نامند.

غذاهاي چرب و شيرين با مغز چه مي‌کنند؟

در اين آزمايش رفتار فيزيکي و ذهني موش‌ها با انجام آزمايش‌هاي مختلفي مانند ماز آبي مورد بررسي قرار گرفت و ارتباط آن با تغييرات ميکروارگانيسم‌هاي درون دستگاه گوارش ارزيابي شد. گزارش منتشر شده در نشريه علم اعصاب و رفتار حاکي از ارتباط پيچيده مغز با ميکروارگانيسم‌هاي موجود در دستگاه گوارش بود، به‌طوري که محققان اعلام کردند، باکتري‌هاي موجود در دستگاه گوارش ترکيباتي را توليد مي‌کنند که بر فعاليت نوروترانسميترها يا همان انتقال دهنده‌هاي عصبي تأثير مي‌گذارد و باعث تغيير عملکرد نورون‌هاي دستگاه عصبي مرکزي يا فعاليت سيستم ايمني بدن مي‌شود و به دنبال آن تغييراتي در عملکرد بيولوژيکي بدن مشاهده خواهد شد. پروفسور کتي مگنوسون در اين باره مي‌گويد، هنوز مشخص نيست چه نوع ارتباطي ميان دستگاه گوارش و مغز برقرار مي‌شود، اما تغييرات ناشي از مصرف مواد غذايي شيرين و پرچرب بر عملکرد مغز و ترشح انتقال دهنده‌هاي شيميايي واضح است.

به گفته اين پژوهشگر، اين مدل‌هاي آزمايشگاهي، نمونه‌هاي قابل تعميمي به انسان‌ها بوده و مي‌توان با اطمينان گفت که رژيم‌هاي غذايي ناسالم و حاوي قند و چربي فراوان علاوه بر چاقي و سرعت بخشيدن به پيري زودرس باعث اختلال در عملکرد حافظه فضايي و عملکردهاي شناختي و مهم تر از همه دچار افت سازگاري با تغييرات محيطي جديد و افزايش خطر ابتلا به آلزايمر نيز مي‌شود.به گفته اين محقق افرادي که از قدرت سازگاري بالايي در برابر تغييرات محيطي برخوردار هستند، در برابر هر تغييري، سريع واکنش مثبت نشان داده و با محيط همسان مي‌شوند، در محيط خانه از آرامش نسبي برخوردارند و برنامه‌هاي روزانه را دنبال مي‌کنند.

358 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 19, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب