اهميت استفاده از ليمو ترش براي گردش خون


اهميت استفاده از ليمو ترش براي گردش خون

به گزارش واحد سلامت روز از نو , ليموترش چه خواص مفيدي مي تواند براي خون بدن داشته باشد و موجب چه تغييراتي در آن خواهد شد!
تصفيه خون با ليموترش کارشناس تغذيه گروه سلامت خانواده معاونت بهداشتي هرمزگان گفت: ليموترش اثرات درماني مفيدي در بسياري از بيماري‌ها دارد و علاوه بر اينکه خون را تصفيه مي‌کند، يک ضدعفوني‌کننده قوي نيز محسوب مي شود.
لادن صديق، اظهار کرد: ليموترش داراي اثر زيادکننده فعاليت گلبول‌هاي سفيد خون در دفاع از بدن است، مقوي قلب، سيستم عصبي، سمپاتيک، ضدرماتيسم، نقرس، همچنين آرام‌کننده و ضد اسکوربوت، ضدآسم و بندآورنده خون نيز است.
به گزارش ايسنا، وي با بيان اينکه ليموترش گوهر تمام ميوه‌ها است، افزود: اين ميوه خون را تصفيه و مخاط را پاک و ضدعفوني مي‌کند، همچنين کشنده ميکروب نيز است، علاوه بر آن ويتامين C موجود در ليمو عامل تقويت نسوج است.
صديق گفت: ليموترش به علت داشتن خواص اسيدي ضد عفوني‌کننده قوي است. اگر در مسافرت‌ها به آب آشاميدني مشکوک هستيد و مي‌ترسيد از آن بنوشيد کافي است چند قطره آب ليموترش را در آن بريزيد، آب ر ا کاملا استرليزه کرده و ميکروب‌هاي موجود در آب را از بين مي‌برد.
وي عنوان کرد: اگر به سلامت گوشت و ماهي ترديد داريد مي‌توانيد از آب تازه ليموترش استفاده کنيد. همچنين براي اينکه مطمئن شويد شير بريده است يا نه مي‌توانيد چند قطره از آب ليموترش در شير بچکانيد و بعد هم بزنيد. اگر شير حالت دانه دانه پيدا کرد، معلوم است که بريده است و قابل استفاده نيست. آب تازه ليموترش اثر قليايي کننده و ضداسيديته معده دارد، زيرا ليموترش داراي مقداري اسيد سيتريک است و هنگامي که اين اسيد وارد بدن مي‌شود جذب و اکسيده مي‌شود و پس از تغييراتي توليد کربنات و بي‌کربنات‌هاي کلسيم و پتاسيم مي‌کند که خود باعث قليايي نگهداشتن خون مي‌شود.
صديق ادامه داد: محل گزش حشرات را با يک قطعه ليموترش مالش دهيد که در درمان و رفع ناراحتي‌هاي آن کمک مي‌کند. براي تقويت لثه‌ها اگر يک برش از ليموترش تازه را بر روي لثه‌ها بماليد باعث تقويت و استحکام آنها مي‌شود همچنين براي شادابي و تقويت دستها اگر آب ليمو تازه را به کف دستها ريخته و مالش دهيد باعث سلامت و شفافيت دستها مي‌شود.
کارشناس تغذيه گروه سلامت خانواده معاونت بهداشتي استان با اشاره به اينکه آب ليموترش مخلوط با عسل در دهان باعث از بين رفتن آفتها و التهابات مخاط دهاني مي‌شود، بيان کرد: قرقره کردن آب ليموترش براي رفع آنژين‌ها موثر است. همچنين افرادي که داراي پوست چرب هستند بايد لوسيون حاصل از ليموترش را صبح و شب به پوست صورت بمالند و به مدت ۲۰ دقيقه صبر کرده، بعد با آب ولرم شستشو دهند و سپس از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنند.
صديق با بيان اينکه ليمو اثرات درماني مفيدي در بسياري از بيماري‌ها دارد، گفت: بالا بودن فشار خون، هموفيلي، خونريزي‌هاي معده و روده، وجود خون در ادرار، بيماري‌هاي ريوي، بيماري‌هاي مربوط به روده، مالاريا، بي‌اشتهايي، رماتيسم و نقرس، دفع رسوبات ادراري و صفراوي، واريس، چاقي، يرقان و استفراغ از جمله بيماري هايي است که مصرف ليموترش در درمان آنها مفيد است.
وي افزود: يک برش ليموي تازه در داخل يک فنجان قهوه داغ غليظ بيندازيد و بنوشيد، زيرا يک مسکن بسيار مقوي است. اگر آب يک عدد ليمو را با يک ليوان آب گرم مخلوط نموده و به صورت کمپرس استفاده کنيد، براي از بين رفتن نفخ شکم، دل به‌هم خوردگي و ساير اختلالات هاضمه و رفع ترشي معده مفيد است.
صديق با اشاره به اينکه آب ليموي تازه مخلوط با نصف ليوان آب و کمي عسل، نوشابه بسيار مفرحي است که براي بيماران تب‌دار بسيار موثر خواهد بود، گفت: براي گلودرد، بهترين دارو، ليموترش است. يک قاشق چايخوري آب ليموترش را در آب نيم گرم بريزيد و با آن غرغره کنيد، ورم گلو و گلودرد را برطرف خواهد کرد .همچنين براي گرفتگي بيني و زکام کافي است، چند قطره آب ليمو را با يک قاشق چايخوري آب مخلوط کرده و در بيني بچکانيد.
وي اظهار کرد: براي رفع ورم معده و روده بايد يک ليموترش را با پوست و هسته له کنيد و آن را با يک ليوان آب سرد و يک قاشق عسل مخلوط کرده و به مدت يک ساعت قبل از خواب بنوشيد. براي جلوگيري از خونريزي بيني نيز کافي است که يک تکه پنبه را آغشته به آب ليمو کرده و در سوراخ بيني بگذاريد، خون دماغ را برطرف خواهد کرد.
وي عنوان کرد: پوست ليمو ترش ويار زنان باردار را کاهش مي‌دهد و قوه هاضمه آنها را تقويت و تهوع آنها را از بين مي‌برد.

image

ليموترش سرشار از ويتامين‌هاي (آ) و (ب) و به ويژه ويتامين (ث) و داراي آهن، کلسيم، سديم، منيزيم، فسفر و پتاسيم است. در ليموترش اسيدهاي زيادي وجود دارد که از همه مهمتر اسيد سکوربيک و اسيد سيتريک است که از بين برنده اسيداوريک است.
صديق گفت: افراد کم‌خون‌ مي‌توانند در هر وعده غذايي، آب ليموي ترش تازه را به مقدار زياد به غذاي خود اضافه کنند. ويتامين C موجود در ليموترش، جذب آهن از منابع گياهي از جمله غلات، حبوبات و سبزيجات را افزايش مي دهد.

395 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 19, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب