کنگر گياه کوهي تقويت کننده دستگاه گوارش


کنگر گياه کوهي تقويت کننده دستگاه گوارش

به گزارش واحد سلامت روز از نو , والک، ريواس و کنگر از جمله گياهان کوهي هستند که مي‌توانند رنگ و بوي متفاوتي به سفره‌ها بدهند؛ عطر و طعمي که ديگر در طول سال تکرار نمي‌شود! البته شنگ هم گياه ديگري است که نه در کوه، بلکه در دشت و صحرا مي‌رويد و مي‌تواند باعث تغيير ذائقه‌تان شود.
در ادامه دکتر غلامرضا امين، دکتراي فارماکوگنوزي و استاد دانشکده داروسازي دانشگاه علوم پزشکي تهران، شما را با خواص خوراکي و البته دارويي اين گياهان بيشتر آشنا مي‌کند؛ باشد که امسال به شکل بهتر و باانگيزه‌‌بيش‌تري از اين گياهان استفاده کنيد.

کنگر

کنگر، محافظ دستگاه گوارش

نام: قنگر يا کنر

معروف به: کنگر

نام علمي: Cirsium vulgare

زادگاه: کوه‌هاي لرستان، کرمان، کرمانشاه، آذربايجان غربي، آبادان و کردستان

طبع: گرم و خشک

گياهان خوشمزه‌اي که در کوه و دشت‌هاي اطراف مي‌رويند، چه خاصيتي دارند؟
کنگر هم مثل ريواس در کوه‌ها مي‌رويد و به عنوان يک ماده غذايي استفاده مي‌شود ولي معروف است که خاصيت تقويت قواي جنسي دارد و به همين منظور در تهيه بسياري غذاها يا به عنوان چاشني کنار غذاي اصلي استفاده مي‌شود.

البته هنوز مطالعه باليني بارزي ثابت نکرده که کنگر خاصيت تقويت‌کنندگي قواي جنسي دارد. در يونان و مصر باستان، اين گياه به دليل نقش کمکي در هضم مواد غذايي مورد توجه قرار گرفت و در قرن 16 ميلادي در اروپا يکي از سبزيجات معروفي بود که توسط اشراف مصرف مي‌شد. در طب سنتي اروپا، برگ‌هاي کنگر به عنوان ماده افزايش‌دهنده ادرار و محرک کليه‌ها، محرک ترشح صفرا از کبد و انقباض کيسه صفرا مورد استفاده قرار مي‌گرفت.

خواص کنگر

کنگر ضدعفوني کننده، اشتهاآور، تب‌بر و هضم کننده غذاست و درضمن، مصرف آن باعث تقويت دستگاه گوارش مي‌شود. کنگر در درمان يرقان، نارسايي کبد و کم‌خوني موثر بوده و از کبد در برابر سموم شيميايي محافظت مي‌کند. محققان معتقدند وجود ماده‌اي به نام سينارين در عصاره برگ کنگر، باعث کاهش کلسترول و تري‌گليسيريد خون مي‌شود. در ضمن همين ماده به همراه ماده ديگري به نام اسيد کافئيک موجود در کنگر، کبد را در برابر عفونت حفظ مي‌کنند. کنگر غير از اينکه در تهيه غذاهايي مثل خورش استفاده مي‌شود، همراه ماست هم خورده مي‌شود و بسيار خوش‌خوراک است. شايد اينکه مي‌گويند «فلاني کنگر خورده، لنگر انداخته» هم اشاره به همين اثر لذت‌بخشي آن داشته باشد که بعد از خوردنش با ماست نصيب فرد مي‌شود! البته يادتان باشد اگر خدايي ناکرده دچار ناراحتي‌هاي کليوي و کبدي شديد هستيد، از مصرف برگ کنگر پرهيز کنيد.

302 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 19, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب