سکسکه بلايي که همه دچارش مي‌شويم!

کد خبر: 3230 | ارسال نظــر
مجموعه: سلامت

سکسکه بلايي که همه دچارش مي‌شويم!

سکسکه بلايي است که تقريبا همه ما دچارش مي شويم اما اين بلا وقتي بدتر مي شود که بند نيايد شايد حدود 50 راه‌حل، براي درمان سکسکه شامل درمان‌‌هاي خانگي، دارويي و حتي جراحي ارائه شده است.

تقريباً همه‌ ممکن‌ است‌ دچار سکسکه‌ شوند، حتي‌ جنيني‌ که‌ در رحم‌ مادر است‌. اين امرکه کاملا طبيعي به نظرمي رسد در برخي مواقع بسيار آزار دهنده است. مخصوصا زماني که مي خواهيم در جمعي حاضر شويم و يا براي عده اي سخنراني داشته باشيم. پيشنهادات زيادي براي درمان سکسکه وجود دارد که لازم است هنگام ابتلا به آن بکار بسته شود.

سکسکه چيست؟
سکسکه‌ عبارت‌ است‌ از انقباضات‌ ناخودآگاه‌ و مکرر عضله‌ ديافراگم‌ . سکسکه‌ يک‌ علامت‌ است‌ و نه‌ يک‌ بيماري‌. در ايجاد سکسکه‌ ديافراگم‌ عضله‌ بزرگ‌ و نازکي‌ که‌ قفسه‌ سينه‌ را از شکم‌ جدا مي‌سازد و عصب‌ فرنيک‌ (عصبي‌ که‌ ديافراگم‌ را به‌ مغز وصل‌ مي‌کند) نقش‌ دارند.

سکسکه حادثه اي خنده دار
در شرايـط سکسکه به بيـماران توصيـه مي شود که آرام بنشينند و تا زماني که مي توانند نفس خود را حبـس کنند.اگر سکسکه پايـدار باشد ، به بيـمار توصيـه مي شود که يک پاکت کاغذي روي بيني و دهان خود قرار دهد و به مدت چند دقيقه در داخل آن نفس بکش.

تـمـام ايـن اقـدامـات بـر ايـن پـايـه اسـتـوار اسـت کـه بـراي بـرطـرف کـردن سکسکه بـايـد سـطـح دي اکسيد کربن خون را بـراي چند دقيقه بالا بـرد، ايـن عمل سبب مي شود که تنفس به حالت طبيعي بازگردد.

علل ايجاد سکسکه
اگر چه سکسکه مي تواند با علل و عوامل مختلفي بروز کند، اما مهم ترين عوامل ايجاد کننده اين عارضه شامل موارد زير مي شود:

*وجود يک‌ بيماري‌ که‌ سطح‌ سلامت‌ فرد را پايين‌ آورده‌ باشد

*سابقه‌ عمل‌ جراحي‌ اخير

*مصرف‌ داروها، خصوصا آنهايي‌ که‌ معده‌ را آزرده‌ مي ‌سازند

*پر بودن‌ معده‌

*خنده‌ شديد يا احساسات‌ قوي‌

*تغيير در دماي‌ محيط‌

*مصرف‌ الکل‌

نوزادان بيشتر از بزرگسالان سکسکه مي‌کنند
دليل اينکه نوزادان نسبت به بزرگسالان بيشتر سکسکه مي‌کنند، اغلب مربوط به بدن‌هاي کوچک و به طور کامل رشد نيافته‌شان است.‌‌ همان طور که در يک فرد بزرگسال، وقتي معده زياد پر باشد مي‌تواند باعث سکسکه شود، بايد بدانيم در يک نوزاد هم با در نظر گرفتن اينکه بچه‌ها معده کوچک تري نسبت به بزرگ تر‌ها دارند و سريع‌تر پر مي‌شود، اين اتفاق خواهد افتاد.

از ديگر دلايلي که نوزادان سکسکه مي‌کنند ممکن است تا حد زيادي به خاطر رشد نکردن قسمت تحتاني مري آن‌ها باشد. اسفنکتر تحتاني مري يک ماهيچه دايره‌اي است که در مري باز و بسته مي‌شود و اجازه مي‌دهد غذا وارد معده شود، در برخي از نوزادان اين اسفنکتر، بسته نمي‌شود يا دير‌تر بسته مي‌شود. بنابراين غذا مي‌تواند به داخل مري برگردد و باعث سکسکه شود. اين عارضه با گذشت زمان حل مي‌شود و جاي هيچ نگراني ندارد.

يکي ديگر از علل سکسکه، تغذيه نوزاداني است که به جاي شير مادر از شيشه استفاده مي‌کنند و سکسکه وقتي اتفاق مي‌افتد که سوراخ پستانک شيشه سوراخ درشتي داشته باشد و نوزاد هواي زيادي را ببلعد.

در اين گونه موارد تنها راه حل ساده‌اي که مي‌توانيد انجام دهيد اين است که با توجه به سوراخ نوک سينه، سر پستانک شيشه را سوراخ کنيد و اگر متوجه شديد سوراخ پستانک گشاد شده است آن را تعويض کنيد.

درمان‌هاي دارويي، جراحي و جايگزين سکسکه
اگر سکسکه ادامه پيدا کند، پزشک داروهايي را تجويز مي‌کند. «کلرپرومازين» که يک داروي ضدجنون ضداستفراغ است، معمولا اولين داروي انتخابي پزشک است. البته گاهي داروهاي ديگري مانند «هالوپوريدول» يا «متوکلوپراميد» نيز براي بيمار تجويز مي‌شوند. داروهاي شل‌کننده عضلات يا ضد دردها نيز گاهي براي درمان سکسکه به کار مي‌روند.

يکي ديگر از روش‌هاي درمان، جراحي عصب فرنيک است. اين درمان معمولا به عنوان آخرين راه‌حل در درمان سکسکه‌هاي مزمن مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در بعضي گزارش‌ها از هيپنوتيزم و طب سوزني نيز به عنوان راه‌حل‌هاي پيشنهادي طب جايگزين براي درمان سکسکه‌هاي مقاوم نام برده شده است که البته شواهد معتبري براي تاييد اين روش‌ها وجود ندارد.

سکسکه بلايي که همه دچارش مي‌شويم!

15 راه براي درمان‌ خانگي سکسکه
درانتها به درمان‌هاي خانگي رفع سکسکه اشاره مي‌کنيم:

1- نگه داشتن نفس و شمردن به آرامي از 1 تا 10

2- نفس کشيدن داخل يک کيسه کاغذي براي مدتي کوتاه

3- نوشيدن سريع يک ليوان آب سرد

4- خوردن يک قاشق شکر يا عسل يا قرار دادن آن در انتهاي زبان

5- بالا کشيدن زانوها به درون سينه

6- بيرون کشيدن ناگهاني و شديد زبان

7- گاز زدن يک تکه ليموترش

8- غرغره آب يخ

9- ماساژ انتهاي گلو

10- خوردن يک قاشق سرکه

11- نوشيدن آب به حالت درازکشيده و خوردن از سمت مقابل ليوان

12- قرار دادن انگشت در دهان

13- تکان تند و شديدي به زبان خود بدهيد

14- زبان کوچک را به کمک يک قاشق بلند کنيد

15- يک تکه نان خشک را بجويد و سپس ببلعيد.

352 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 19, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب