کاهش درد زایمان


نظر متخصص در مورد شيوه‌هاي جديد کاهش درد زایمان

به گزارش واحد سلامت روز از نو  , آيا مي دانستيد خانم هاي قدبلند بهترين موقعيت و شانس براي زايمان طبيعي را دارا هستند و مي توانند به راحتي فرزندشان را به دنيا بياورند!
تا پايان ماه هشتم بارداري، کمتر مادري است که به لحظه زايمان فکر کند اما هرچه به پايان باردار ي نزديک تر مي شود، دغدغه اش درباره نوع زايمانش بيشتر مي شود. بسياري از خانم ها از زايمان نگراني و وحشت دارند و ترس از دردهاي زايماني و شنيدن برخي خاطرات اين و آن، دلهره شان را دوچندان مي کند.
همه دنبال روشي مي گردند که بهتر بتوانند اين درد را تحمل کنند. حتما از شيوه هاي جديد کاهش درد زايمان طبيعي زياد شنيده ايد و در انتخاب آنها شک داريد. با ما همراه شويد تا از زبان دکتر نيرومنش، متخصص زنان و زايمان و فوق تخصص پريناتولوژي و استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران، پاسخ سوالات تان را در اين خصوص بشنويد.
خانم دکتر! اخيرا در مورد شيوه هاي جديد کاهش درد زايمان طبيعي زياد مي شنويم. لطفا درباره آنها کمي برايمان توضيح بدهيد.

کاهش درد زایمان

ـ از قديم مي گفتند که درد زايمان سخت ترين و شديدترين دردي است که بشر تجربه کرده است. از ابتداي خلقت و از زماني که بشر توانست روش هايي را براي کاهش درد پيدا کند به دنبال راه هايي بود که بتواند اين درد را هم کاهش دهد. هم اکنون روشي که در بيشتر بيمارستان ها مورد استفاده قرار مي گيرد، استفاده از برخي داروهاي تزريقي است.
وقتي دهانه رحم حدود ۴ يا ۵ سانتي متر باز مي شود، از ترکيباتي مانند پتدين و مورفين و ترکيبات مخدر و آرامبخشي نظير پرومتازين همراه با آمپول هاي ديگر براي کاهش درد زايمان استفاده مي کنند. اين روش، روشي بسيار رايج است که هم اکنون در اکثر بيمارستان ها استفاده مي شود. روش ديگر، استفاده از بي حسي اپيدورال است. بسياري از مادران از اين روش راضي هستند.
خطري ندارد؟
ـ اين روش در مراحل آخر نيازمند حضور پرسنل باتجربه و تکنسين بيهوشي و کنترل منظم توسط متخصص بيهوشي و شروع کار دقيق است. در اين روش بايد متخصص بي هوشي که تجربه خوبي داشته باشد، کاتتر را جاگذاري کند. زمان زايمان، مادر بايد تحت مراقبت دقيق متخصص يا تکنسين باشد و مراقبت خاصي لازم است. در افرادي که برايشان از اين روش استفاده مي شود، هنگام خروج جنين ممکن است نياز به دستگاه هاي خاصي به نام فورسپس براي خروج جنين باشد و تنها مدت خروج جنين طولاني تر مي شود.
آيا با روش هاي هيپنوتيزم و زايمان در آب مي شود درد زايمان را کم کرد؟
ـ درباره زايمان در آب، تبليغات زيادي شده اما عملا مراکز بسيار محدودي، اين کار را انجام مي دهند و چند جا هم اقدام به انجام اين زايمان کرده اند اما ادامه اش به وقفه افتاده است. واقعيت اين است که قرار گرفتن در وان آب موجب مي شود مادر کمي آرامش پيدا کند و درد کمي کاهش يابد. اما مراقبت هايي که مادر نيازمند آن است، سخت تر مي شود و از طرف ديگر، کنترل قلب جنين مشکل تر خواهد شد. مصرف آب خيلي بالا مي رود و واني که بايد تهيه شود، قيمت زيادي دارد.
همچنين در کنترل مراحل زايمان مشکلاتي پيش مي آيد و مي توان گفت که با شرايط کشور ما همخواني ندارد. اگر چه صحبت هاي زيادي در مورد آن شده اما عملا مورد استقبال قرار نگرفته است. روش هيپنوتيزم واقعا موثر است اما براي کاهش درد زايمان با اين روش لازم است که زن باردار از حدود ۵ ماهگي شناسايي شود و در کلاس آموزشي شرکت کند و با مربي اي که با او هيپنوتيزم کار مي کند، مدام ارتباط داشته باشد؛ در جلسات متعدد قبل از شروع زايمان شرکت کند و همراه با مربي شيوه هاي کنترل درد را تمرين کند. در زمان زايمان هم آن فرد بايد حضور داشته باشد. هم اکنون اين روش زياد مورد استفاده قرار نمي گيرد اما فيلم هايي وجود دارد که با ديدن آنها و انجام برخي تمرينات، درد زايمان کمتر خواهد شد.
باور ديگري هم هست مبني بر اينکه خانم هاي قدبلند زايمان طبيعي بهتري دارند. آيا اين باور، صحيح است؟
ـ اصولا خانم هاي قدبلند لگن مناسب تري براي زايمان دارند و خطر اينکه تنگي لگن مانع پيشرفت زايمان شان شود، کمتر خواهد بود. تنگي لگن در خانم هاي قدکوتاه شايع تر است. کلا همه خانم هايي که طي بارداري ورزش هايي مانند پياده روي دارند، زايمانشان راحت است.

827 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 19, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب