ايران‌ خودرو موتورهاي يورو ۵ و ۶ مي‌سازد


ايران‌ خودرو موتورهاي يورو ۵ و ۶ مي‌سازد

به گزارش روز از نو موتور خودرو به عنوان قلب تپنده‌اي ياد مي‌شود که جريان داشتن ضربان اين قلب به منظور حفظ سلامتي تمامي خودروها ضروري به نظر مي‌رسد. به عبارتي مهم‌ترين بخش خودرو را موتور آن تشکيل مي‌دهد. از اين‌رو ميزان کيفيت موتورهاي توليدي بدون شک تاثير زيادي در کيفيت خودروها خواهد گذاشت.
از موتور خودرو به عنوان قلب تپنده‌اي ياد مي‌شود که جريان داشتن ضربان اين قلب به منظور حفظ سلامتي تمامي خودروها ضروري به نظر مي‌رسد. به عبارتي مهم‌ترين بخش خودرو را موتور آن تشکيل مي‌دهد. از اين‌رو ميزان کيفيت موتورهاي توليدي بدون شک تاثير زيادي در کيفيت خودروها خواهد گذاشت.

ساخت موتور یورو 5 و 6 ایران خودرو

از طرفي ميزان استاندارد موتور خودرو در کاهش مصرف سوخت و همچنين ميزان کاهش آلايندگي‌هاي زيست‌محيطي تاثير زيادي دارد. به منظور تحقق اين امر برنامه‌ريزي‌هايي به وسيله خودروسازان براي ارتقاي استاندارد موتورهاي توليدي با هدف کاهش ميزان مصرف سوخت و همچنين کاهش ميزان آلايندگي‌ها انجام شده است. در اين بين، بنا به گفته کيوان وزيري، مدير طراحي پلتفرم شرکت ايران‌خودرو، موتورهاي توليدي اين شرکت تا سال ۹۷ با استانداردهاي يورو ۵و يورو ۶ روانه بازار خواهد شد. همچنين طراحي اين موتورها از نيمه دوم امسال به وسيله گروه صنعتي ايران‌خودرو آغاز مي‌شود و در ساخت و توليد آنها از جديدترين فناوري‌ها استفاده خواهد شد.
در همين زمينه چندي پيش ابوالفضل خلخالي، استاديار دانشکده مهندسي خودرو دانشگاه علم و صنعت گفته بود، درحال‌حاضر نسبت به ارتقاي کيفيت موتورهاي خودرويي که در کشور توليد و بومي‌سازي مي‌شوند، اقدامات موثري انجام شده که از مهم‌ترين زيرساخت‌هاي موجود در اين عرصه مي‌توان به مرکز تحقيقات موتور ايران‌خودرو و فعاليت‌هاي مگاموتور اشاره کرد. وي همچنين اظهار کرد: بخشي از آلايندگي خودروها به کيفيت موتور مرتبط است که از طريق دستگاه‌هاي موجود در آزمايشگاه‌ها ميزان آلايندگي آن قابل‌اندازه‌گيري است. از سويي بخش ديگر آلايندگي به قطعات به‌کار رفته در خودروها بستگي دارد که موتور خودرو بر ميزان آلايندگي نيز تاثير بسزايي خواهد داشت. به اعتقاد خلخالي، وظايف طراحي و مهندسي قطعات و تجهيزات زيرمجموعه خودرو برعهده خودروساز نيست، از اين‌رو هدفگذاري‌هايي که در زمينه تخصيص سرمايه انجام مي‌شود، بايد در سطح تامين‌کنندگان صنعت خودرو از قبيل قطعه‌سازان و توليدکنندگان تجهيزات اعمال شود.
طراحي موتورهاي جديد ايران‌ خودرو
درحال‌حاضر معيار پذيرش سازمان حفاظت محيط‌زيست به منظور خروج گازهاي آلاينده از خودروها، استاندارد يورو ۴ است. در اين بين از تيرماه سال ۱۳۹۲ تمامي محصولات ايران‌خودرو به‌وسيله شرکت بازرسي سازمان محيط‌زيست نمونه‌برداري و اندازه‌گيري شده و با تاييد سازمان حفاظتي محيط‌زيست تمامي اين محصولات با استاندارد يورو ۴ روانه بازار شده است. در همين حال مدير طراحي پلتفرم شرکت ايران‌خودرو با بيان اينکه استاندارد يورو ۴ از نگاه طراحي، فني، مهندسي، ساخت و تامين به‌طور کامل با استاندارد يورو ۲ و ۳ متفاوت است، در گفت‌وگو با صمت، اظهار کرد: استاندارد يورو ۴ از اين ۴ نگاه تحولي اساسي در استاندارد به شمار مي‌رود و گروه ايران‌خودرو با کمک گرفتن از مشاوران خارجي توانسته موتورهاي توليدي خود را با استاندارد يورو ۴ روانه بازار کند. کيوان وزيري، خاطرنشان کرد: گروه صنعتي ايران‌خودرو با کمک گرفتن از مشاوران خارجي طراحي‌هاي جديدي روي موتور خودروها انجام داده و همچنين به وسيله اين شرکت «کاليبراسيون» (اندازه‌گيري و تعيين صحت وسيله اندازه‌گيري در مطابقت با مرجع تاييد شده) جديدي روي موتورهايي مانند «تي‌يو ۵» و «تي‌يو۳» که پايه آنها بر اساس استاندارد يورو ۴ بوده، انجام شده است و بدين ترتيب روي اين موتورها براساس شرايط جغرافيايي (آب‌وهوايي و رطوبت) پيمايش‌هاي دوباره‌اي انجام شده است. وي در ادامه تصريح کرد: گروه صنعتي ايران‌خودرو مغز هوشمند موتور (اي‌سي‌يو) را براي برخورداري از استاندارد يورو۴ به وسيله مديريت سيستم موتوري روي خانواده ۲۰۶ با شرايط آب و هوايي منطبق کرده است.
اعلام برنامه‌هاي ايران‌ خودرو
مدير طراحي پلتفرم شرکت ايران‌خودرو افزود: ايران‌خودرو روي محصولات ديگر خود نيز سرمايه‌گذاري ارزي و ريالي انجام داده، بدين ترتيب که ابتدا طراحي اين محصولات انجام شده و سپس روي آنها نمونه‌سازي‌هاي لازم انجام شده است و در نهايت گواهينامه تاييد نوع و تطابق توليد استاندارد يورو ۴ براي تمامي محصولات ايران‌خودرو گرفته شده است.
وزيري به برنامه‌هاي آينده گروه ايران‌خودرو به منظور ارتقاي استانداردهاي موتورهاي توليدي اين شرکت اشاره کرد و افزود: برنامه‌هاي گروه صنعتي ايران‌خودرو شامل برنامه‌هاي کوتاه‌مدت تا سال ۹۷، ميان‌مدت تا سال ۱۴۰۰ و بلندمدت تا سال ۱۴۰۴ است. بدين منظور از سال ۹۷ به بعد شاهد تحول گروه صنعتي ايران‌خودرو در زمينه رسيدن به موتورهاي با فناوري برتر و با استانداردهاي يورو ۵ و يورو ۶ خواهيم بود. وي افزود: از نيمه دوم امسال به طور جدي طراحي اين موتورهاي جديد به‌وسيله گروه صنعتي ايران‌خودرو براي دستيابي به استانداردهاي يورو ۵ و يورو ۶ با هدف کاهش مصرف سوخت آغاز مي‌شود و به‌تدريج روي تمامي محصولات ايران‌خودرو اجرا مي‌شود و تا سال ۱۳۹۷ با رعايت استانداردهاي روز جهاني وارد بازار خواهد شد.
ضرورت سرمايه‌گذاري براي توليد موتورهاي پيشرفته
به‌طور کلي از ۲ روش به منظور ارتقاي استاندارد موتور خودرو استفاده مي‌شود. نخستين روش، استفاده از فناوري‌هاي جديدتر و بهتر در ساخت و توليد موتور و دومين روش بهره‌گيري از فناوري‌ها در مرحله بعد از ساخت و توليد موتورهاي خودرو به منظور کاهش آلايندگي‌ها و همچنين کاهش مصرف سوخت است. در همين حال استاد دانشکده مهندسي خودرو دانشگاه علم و صنعت با بيان اين مطلب در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: يکي از روش‌هايي که در افزايش استاندارد موتور خودروها و در مرحله بعد از ساخت و توليد موتور خودرو از آن استفاده مي‌شود، بهره‌گيري از «کاتاليست کانورتور» در خودروها است که استفاده از اين قطعه اگرچه به ظاهر منجر به کاهش برخي آلايندگي‌ها مي‌شود ولي در ميزان مصرف سوخت خودروها تغييري را ايجاد نمي‌کند. امير حسن کاکايي در ادامه تصريح کرد: «کاتاليست کانورتور» قطعه‌اي است که در مسير دود خروجي اگزوز نصب مي‌شود و گازهاي مضر حاصل از احتراق موتورها را به محصولات غيرمضر تبديل مي‌کند. طول عمر اين قطعه کم است و بعد از مدتي غيرقابل استفاده مي‌شود؛ بدين ترتيب مصرف‌کننده مجبور است اين قطعه را دور بيندازد زيرا با اتمام طول عمر اين قطعه، ميزان مصرف سوخت خودرو افزايش مي‌يابد و از طرفي تغييري در ميزان کاهش آلايندگي‌ها به وجود نمي‌آيد. کاکايي عنوان کرد: از «کاتاليست کانورتور»ها در همه جاي دنيا در خودروها استفاده مي‌شود ولي در ايران اين کاتاليست‌ها قيمت زيادي دارند زيرا در ساخت اين قطعات از طلا و پلاتين استفاده مي‌شود. بنابراين مردم تمايلي به خريد اين قطعات و استفاده از آن در خودروها ندارند و از طرفي هم در صورت خريد اين کاتاليست از اصل يا تقلبي بودن آنها نمي‌توان اطلاع پيدا کرد.
افزايش استاندارد با «کاتاليست» درست نيست
اين استاد دانشکده مهندسي خودرو دانشگاه علم و صنعت استفاده از قطعات «کاتاليست» را با هدف افزايش استاندارد موتور خودرو، راه‌حل غيرقابل قبولي دانست و تاکيد کرد: توجه به اين نکته ضروري است که وقتي صحبت از ارتقاي استاندارد موتور خودرو به ميان مي‌آيد، بايد فناوري‌ها و روش‌هاي ساخت و توليد آن ارتقا پيدا کند، نه اينکه با استفاده از روش‌هايي که بعد از ساخت موتور (مانند بهره‌گيري از کاتاليست کانورتور) به کار گرفته مي‌شود، در زمينه ارتقاي استاندارد موتورهاي توليدي حرکت کرد. کاکايي تصريح کرد: براي اينکه استاندارد موتورهاي توليدي افزايش پيدا کند و در اين زمينه پا به پاي اروپايي‌ها پيش برويم، بايد استانداردها را درست اجرا کنيم و متاسفانه اين موضوعي است که در ايران به آن کمتر توجه شده است. وي افزود: استاندارد موتورهاي توليدي به خودروسازان ارتباطي ندارد، بلکه بايد قطعات يدکي استفاده شده در موتور خودروها استاندارد و در دسترس باشد. اين استاد دانشکده مهندسي خودرو با اشاره به توليد انبوه خودرو در کشور و از طرفي حجم بالاي ترافيک بيان کرد: بايد از فناوري‌هاي پيشرفته در ساخت موتورهاي توليدي استفاده کرد زيرا با اين روش آلايندگي‌ها کاهش مي‌يابد و از مصرف سوخت نيز به‌طور چشمگيري کاسته خواهد شد. کاکايي درباره فعاليت مراکز تحقيق و توسعه کشور به منظور طراحي و ساخت موتور خودروها اظهار کرد: مراکزي مانند مرکز تحقيقات ايران‌خودرو فعاليت‌هاي خوبي در جهت افزايش کيفيت و استاندارد موتورهاي خودرو انجام مي‌دهند و از لحاظ تئوري کمبودي در اين زمينه احساس نمي‌شود اما مشکل اينجاست که تنها يک بخش از اين اقدام به مسائل تئوري اختصاص دارد و اصلي‌ترين اقدام بايد در مرحله صنعتي‌سازي و سرمايه‌گذاري در اين بخش انجام شود. وي مطرح کرد: اميد است پس از رفع تحريم‌ها، ارتقاي استاندارد موتورهاي توليدي خودرو، يکي از نخستين اقدامات خودروسازان به منظور عمل کردن به تعهدات خود در زمينه کاهش ميزان آلايندگي‌هاي زيست‌محيطي باشد. براساس اين گزارش، تمامي کارشناسان بر ارتقاي استاندارد موتورهاي خودرو کشور تاکيد کردند زيرا اين اقدام به‌طور قطع تاثيرات مثبتي را در کاهش آلايندگي‌هاي زيست‌محيطي و همچنين کاهش مصرف سوخت خواهدگذاشت. براي تحقق اين امر پيش‌بيني‌هاي خوبي به منظور ارتقاي استاندارد موتور خودروها به‌وسيله گروه صنعتي ايران‌خودرو انجام شد. با اين حال، بنا به گفته برخي کارشناسان، افزايش استاندارد بايد با بهره‌گيري از جديدترين فناوري‌ها در توليد و ساخت موتورهاي خودرو انجام شود.

789 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 16, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب