اگر به گاو توت‌ فرنگي بدهيم شير توت‌ فرنگي توليد مي‌کنند؟

کد خبر: 2387 | ارسال نظــر
مجموعه: اخبار روز

اگر به گاو توت‌فرنگي بدهيم شيرتوت‌فرنگي توليد مي‌کنند؟

به گزارش روز از نو  طعم و عطر شير تمام پستانداران تحت تأثير تغذيه آنهاست. در پژوهشي که در سال ۲۰۰۸ در دانشگاه کپنهاگ انجام شد، کپسول‌هاي حاوي مواد معطر مختلفي به مادران شيرده داده شد و مشخص شد ظرف تنها چند دقيقه اين مواد معطر در شير قابل رديابي خواهند بود. به همين ترتيب دامدارها هم مي‌دانند که علوفه مورد استفاده براي تغذيه دام‌هاي‌شان طعم و عطر شير به دست آمده را تحت تأثير قرار مي‌دهد. مشهور است که پنير فرانسوي گريه‌دوکونتي (Gruyère de Comté) و همين پنير تبريز محبوب خود ما ايراني‌ها، بايد از شير دام‌هايي تهيه شوند که رفته‌اند و در مرتع طبيعي چريده‌اند، چون شير دام‌هايي که در طويله و با علوفه خشک تغذيه مي‌شوند، خوشمزه نيست.
گرچه تغذيه گاوها با توت‌فرنگي ممکن است ول‌خرجي به نظر برسد، اما کشاورزان هميشه مقداري محصول نامرغوب و نامناسب براي بسته‌بندي‌هاي شيک دارند که قيمت پايين‌تر ولي عطر و طعم خوبي دارد.

image

در پژوهشي که در سال ۲۰۰۷ در رابطه با زمينه‌هاي اقتصادي تغذيه دام از دورريز باغ‌هاي ميوه انجام شد، مشخص شد که تغذيه دام با ميوه‌هاي نامناسب براي فروش در بازار ميوه، از نظر اقتصادي موجه است. متأسفانه اقتصاد‌دان‌هايي که اين موضوع را بررسي کردند، موضوع طعم شير گاوهاي تغذيه شده با توت‌فرنگي را ناديده گرفتند. شايد دليل اين سهل‌انگاري اين حقيقت بوده باشد که عطر ميوه‌ها تأثيري طولاني‌مدت بر طعم شير ندارد. در پژوهش سال ۲۰۰۸ دانشگاه کپنهاگ مشخص شد که عطر ميوه‌ها (به جز مرکبات) تنها براي چند ساعت طعم شير را تحت تأثير قرار مي‌دهد.
با اين وجود چنين امکاني به شيوه‌اي ديگر مورد بررسي قرار گرفته و البته دسته‌آخر مشخص شده که نتيجه چندان دلچسبي ندارد. آزمايشگاه تحقيقات لبني استراليا در سال ۱۹۸۹ به قصد افزايش ميزان چربي شير دست به آزمايشي زد که نتيجه‌اي غيرقابل انتظار داشت. آنها به گاوها دانه آفتابگردان و جو دو سر مي‌دادند، به اين اميد که شير پرچرب تهيه کنند، اما در عمل متوجه شدند به جاي چربي، شير (و نيز گوشت) گاوها طعم و عطر تمشک گرفته است، زيرا جو دو سر باعث تحريک باکتري‌ها در معده گاوها مي‌شد و باکتري‌ها روغن آفتابگردان را به ماده‌اي با نام گاما-دودک-سيس-۶انولاکتون تبديل مي‌کردند که باعث مي‌شد شير و گوشت گاوها بوي نه چندان خوش‌آيند تمشک (شبيه بوي شربت سرماخوردگي کودکان) بگيرد.

408 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 16, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب