يوزپلنگ ايرانی بيمه شد


به گزارش روز از نو   در تفاهم نامه همکاري که به امضاي مديرعامل شرکت بيمه دانا و دفتر توسعه ملل متحد رسيد «يوزپلنگ ايراني» در قبال حوادث غيرطبيعي بيمه شد.

يوزپلنگ ايرانی بيمه شد

يوزپلنگ ايرانی بيمه شد

براساس اين تفاهم نامه، شرکت بيمه گر موظف شده است به ازاي مرگ هر قلاده يوزپلنگ ايراني در حوادثي که يک طرف آن انسان باشد ۵۰ ميليون تومان خسارت بپردازد. بيژن صادق مديرعامل شرکت بيمه دانا پوشش بيمه اي سالانه ۵ قلاده يوزپلنگ ايراني به ارزش ۲۵۰ ميليون تومان را از وظايف اين شرکت بيمه اي برشمرد و ابراز اميدواري کرد: از اين طريق امنيت يوزپلنگ ايراني افزايش يابد. وي گفت: اين شرکت درنظر دارد سايرگونه هاي جانوري درمعرض خطر را نيز با پيشنهاد سازمان حفاظت محيط زيست تحت پوشش بيمه اي قرار دهد .

نگاه بين المللي به يوز ايراني

گري لوئيس نماينده دفتر توسعه ملل متحد نيز با اشاره به پروژه حفاظت از يوزپلنگ ايراني که از ۱۵ سال پيش با همکاري دولت جمهوري اسلامي ايران اجرايي شده است امضاي اين تفاهم نامه همکاري را گامي ديگر براي استمرار برنامه هاي سازمان ملل در اين پروژه دانست. وي گفت: براساس اين يادداشت تفاهم نامه همکاري خسارتي که شرکت بيمه گر دراختيار دفتر توسعه ملل متحد در تهران قرار مي دهد بايد صرف برطرف کردن تهديدات يوزپلنگ ايراني شود. لوئيس به آخرين حادثه مرگباري که براي يوزپلنگ ايراني در جاده تهران مشهد در شمال شرقي منطقه حفاظت شده توران پيش امده است اشاره کرد و افزود : باتوجه به خسارتي که بيمه دانا پرداخت کرده اين مبلغ قرار است با همکاري سازمان حفاظت محيط زيست براي مطالعات بوم شناختي جاده ها در اين منطقه هزينه شود. در اين مراسم که جمعي از مسئولان سازمان حفاظت محيط زيست حضور داشتند مديرعامل شرکت بيمه دانا دو فقره چک هر يک به مبلغ ۵۰ ميليون تومان براي مرگ دو يوزپلنگ ايراني در چند ماه اخير در اختيار سازمان ملل قرار داد.

ايران آخرين زيستگاه يوزپلنگ آسيايي

ايران اخرين زيستگاه يوزپلنگ اسيايي است اين گونه در معرض انقراض تا حدود يک قرن پيش در سراسر شبه قاره هند جنوب و غرب اسيا پراکنده بود اما در خلال سال هاي گذشته با توجه به فشارهاي زندگي مدرن ساخت جاده ها ، تعارضات انساني و محيط زيست و شکارهاي غيرقانوني تعداد يوزپلنگ هاي ايراني به ميزان قابل توجهي کاهش يافته است. سازمان حفاظت محيط زيست ، دفتر توسعه ملل متحد و تعدادي از ارگان هاي متعدد ملي و بين المللي از سال ۸۰ با همکاري يکديگر به حفاظت از اين گونه شاخص در قالب پروژه حفاظت از يوزپلنگ اسيايي مي پردازد. بررسي ها نشان مي دهد در اين مدت اين پروژه به تنهايي توانسته است روند انقراض اين گونه را در ايران با کمک روش هاي علمي حفاظت کند.

مهر

281 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 16, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب