کشف 223 ناحیه تاريخي در استان سمنان


کشف 223 ناحیه تاريخي در استان سمنان

به گزارش روز از نو : مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان سمنان از وجود 223 محوطه تاريخي در اين استان خبر داد.
حسين خواجه‌بيدختي در نشست خبري، از استان سمنان به عنوان يکي از غني‌ترين استان‌هاي ايران از نظر محوطه‌هاي تاريخي ياد و اظهار کرد: 96 محوطه از 223 محوطه استان سمنان تاريخي،37 محوطه آن مربوط به دوران اسلامي و 110 محوطه آن مربوط به پيش از تاريخ است که عمدتا در مناطق شمالي استان واقع هستند.
وي با بيان اينکه از ظرفيتي به اين بزرگي حفاظت درستي انجام نمي‌شود، اضافه کرد: تنها بخش بسيار کوچکي از اين محوطه‌هاي تاريخي نظير تپه حصار دامغان به دليل اهميت حفاظت و جلوگيري از تعرض به آنها، حفاظت مي‌شوند و بيشتر اين محوطه‌ها هيچ‌گونه حفاظت و نگهداري از آنها صورت نمي‌گيرد.
مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي استان سمنان از برنامه اين استان براي حفاظت بيشتر از اين محوطه‌هاي تاريخي خبر داد و افزود: بنا داريم با کمک انجمن‌هاي ميراث فرهنگي، شوراهاي اسلامي شهر و روستا، سازمان‌هاي مردم‌نهاد و مردم محلي براي حفاظت و نگهداري از اين محوطه‌ها استفاده کنيم.
خواجه بيدختي با بيان اينکه به دنبال استفاده و بهره‌برداري از ظرفيت‌هاي مردمي و بخش خصوصي در راستاي حفاظت از ميراث فرهنگي استان هستيم، خاطرنشان کرد: يکي از اهداف ما استفاده بيشتر از دوستداران ميراث فرهنگي و NGOها براي نگهداري و حفاظت از اين آثار و جلوگيري از سوءاستفاده سودجويان است.
وي همچنين از دعوت از يک تيم باستان‌شناسي متشکل از متخصصين ايراني و فرانسوي براي پژوهش و کاوش در بزرگترين منطقه ميراثي ايران خبر داد و افزود: اين تيم هم اکنون با استقرار در تپه‌هاي ميرک سمنان، کاوش‌هاي خود در اين منطقه را آغاز کرده است.
اين مقام مسئول با بيان اينکه اين کاوش‌ها در دو مرحله انجام مي شود، يادآور شد: مرحله اول اين کاوش‌ها آغاز شده و تا کمتر از سه هفته ديگر ادامه دارد و مرحله دوم و تکميلي کاوش‌ها نيز در صورت تامين اعتبارات در آينده نزديک انجام خواهد شد.

341 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 15, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب