تمشک در پيشگيري از ديابت معجزه می کند

کد خبر: 1922 | ارسال نظــر
مجموعه: آشپزی

به دليل افزايش بيماري هايي مانند ديابت، چاقي، پوسيدگي دندان و … بسياري از افراد از مصرف شيريني ها منع شده اند. از طرف ديگر بيشتر بيماران ديابتي ذائقه شيرني دوست دارند. انواع توتها (Berries) از مواد غذايي هستند که معمولا براي ايجاد حس شيريني در افراد ديابتي توصيه مي شود.

بوته-تمشک

ساکارز قند معمولي است که از 2 مولکول گلوکز، و گاللاکتوز تشکيل شده است و پس از مصرف نيز به گلوکز شکسته مي شود. ولي مطالعات نشان داده اند که ساکارز سبب افزايش پاسخ انسولين و نيز قند خون 2 ساعته مي شود در حاليکه تمشک هضم و جذب ساکارز را کاهش داده و بدين ترتيب از افزايش قند خون 2 ساعته جلوگيري مي کند. البته مطالعات روي انسانها محدود مي باشد.
در همين راستا پژوهشگران مطالعه اي را براي بررسي اثر توت و تمشک به همراه قند بر روي ميزان قند، انسولين و اسيدهاي چرب در افراد سالم طراحي نمودند. پژوهشگران اين مطالعه را روي 20 خانم سالم با مصرف 150 گرم پوره تمشک و يا يک نوع توت و يا 300 ميلي ليتر نکتار اين ميوه ها که به همه موارد 35 گرم قند معمولي اضافه شده بود، انجام دادند. نمونه خون شرکت کنندگان در 0، 15، 30، 45، 60، 90و 120 دقيقه مورد بررسي قرار گرفت.

نتايج اين مطالعه نشان داد مصرف ساکارز اضافه شده به تمشک سبب کاهش گلوکز و ترشح انسولين در 30 دقيقه اول و نيز بهبود وضعيت قند خون در ساعت دوم مي شود. همچنين مصرف توت ها از پاسخ دير هنگام به هايپوگلايسمي پيشگيري کردند و سبب بهبود باند شدن مجدد اسيدهاي چرب آزاد شدند.
بين مصرف نکتار و پوره اين ميوه ها در نتايج تفاوتي مشاهده نشد. جالب آن بود که اگرچه ميزان کربوهيدرات موجود در پوره و يا نکتار اين ميوه جات بيشتر بود، ميزان پروفايل قند خون و نيز انسولين ترشح شده بهتر بود که اين مي تواند به قند طبيعي موجود در اين ميوه جات مرتبط باشد.
نکته عملي: تمشک و انواع ميوه جات توت چه به صورت کامل و يا نکتار سبب بهبود واکنش 2 ساعته قند ساکارز شده که اين نتيجه به دليل تاخير در هضم ساکارز و کند نمودن جذب قند گلوکز است. بنابراين متخصصان تغذيه پيشنهاد مي کنند جهت پيشگيري از ديابت و نيز بهبود آن به جاي قند و شکر مي توان از توتها و تمشک استفاده نمود.

 

تمشک در پيشگيري از ديابت معجزه می کند

جام نيوز

1681 بازدید
::تاریخ انتشار: تیر 15, 1394
تلگرام فیسبوک توییتر گوگل پلاس اشتراک در فیس نما اشتراک در کلوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

اخبـــــار بازیگـــــران و چهره هــــــا

گالـــری عکس هـــای دیدنی و جـــالب